7 najzaujímavejších miest, ktoré musíte vidieť v Benátkach

0
23707

Benátky sú jedným z najlákavejších cieľov pre cestovateľov, ktorí radi siahnu po histórií, slávnych miestach a vôbec po miestach, ktoré je nutné v Taliansku vidieť. Nájdete v nich mnoho turistov z Ázie, zamilovaných párov, aj filmárov, ktorí najmä ešte pred príchodom najväčšieho návalu turistov pred obedom nakrúcajú reklamy, či filmy v uličkách a v kanáloch. Miesta, ktoré si určite musíte sami pozrieť a máte ich takmer po ruke, nájdete aj v tomto stručnom prehľade.

Piazza San Marco

Námestie Sv. Marka je miesto, kde sa mnohým návštevníkom začína tá pravá prehliadka tohto mesta. Historicky významné námestie, ktoré nesmie chýbať na žiadnej obrázkovej pohľadnici z Benátok je doslova centrom mesta a priamo z neho máte možnosť vidieť ďalšie dôležité miesta a stavby. Námestie sa spája s iným menším námestíčkom Piazetta dei Leoncini, ktoré je známe práve dvoma benátskymi stĺpmi, na ktorých stoja dva levy. Priamo z námestia vidíte Baziliku Sv. Marka, Hodinovú vežu známu ako Torre dell’Orologio, ktorá pred pár rokmi prešla rekonštrukciou, vidíte Dóžov palác, prípadne Kampanilu. Je tu však oveľa viac zaujímavých budov, ktoré námestie obkolesujú. Na ňom sa môžete stretnúť s pouličnými umelcami, obrovským množstvom holubov a v čase zvýšenej hladiny je toto miesto pod vodou.

Kampanila

Jedna z najcharakteristickejších stavieb Benátok je Kampanila, v originále Campanile di San Marco, čiže zvonica sv. Marka. Vysoká 98,6 metra stojí oddelene od Baziliky sv. Marka. Jej základy stoja od roku 912 no dostavať sa ju podarilo až o dve storočia neskôr. Počas svojej existencie plnila úlohu delostreleckej strelnice pri obliehaní Benátok, odbíjala čas, plnila úlohu majáku pre lode plaviace sa po lagúne. Horná zvonica, ktorá je dnes rozhľadňou pre turistov, disponuje zvonmi, z ktorých najväčší Marangona disponuje váhou 3,6 tony. Zvon Nona váži 2,5 tony a jeho zvuk oznamoval poludnie. Aj ďalšie zo zvonov ako Maleficio, Mezza Terra, alebo Trottiera oznamovali odlišnú udalosť, či už to boli zasadnutia vlády, alebo popravy. V roku 1902 sa však po objavení trhliny veža zrútila. Našťastie si trhlinu všimli a okolie uzavreli skôr, ako sa rozhodne, čo ďalej. Veža sa medzi tým rozhodla sama. Postavená na veľmi starých základoch sa zrútila. Benátky sa však rýchlo rozhodli vežu postaviť opäť vo svojej pôvodnej podobe a v architektonickom štýle. Obsahuje dokonca pôvodný materiál, no výrazne ju odľahčili a modernizovali.
Práve na Kampanile v roku 1609 predviedol Galileo Galilei svoj vynález, ďalekohľad.

Benátky / Venezia

Bazilika Sv. Marka

Slávna budova Basilica di San Marco nachádzajúca sa na Námestí Sv. Marka je azda najkrajšou stavbou celých Benátok. Pôvodný chrám z roku 829 po požiari v roku 976 museli prestavať. Dnešná podoba pochádza z roku 1063 až 1071. V stavbe sa miesi byzantský, gotický a renesančný sloh. Pozrieť si túto budovu z vonka a zvnútra bude jedným z najkrajších zážitkov a nesmiete to minúť. Bohaté zdobenie a reliéfy boli tvorené niekoľko storočí a v 14. a 15. storočí ich doplnilo o maľby a sochy viacero významných umelcov.

Taliansko Benátky

Nádherný je miestny oltár Pala d’Oro, ktorého hodnota je nevyčísliteľná. Nehovorme o zlate, ktorého obsahuje naozaj veľké množstvo, ale aj o historickej hodnote. Zlato na ňom dopĺňa ťažko spočítateľné množstvo drahokamov. Základný oltár vznikol v 10. storočí na objednávku vtedajšieho dóžu Pietra Orseola. Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza aj krypta s pokladnicou a pokladmi ukoristenými

Dóžov palác

Taliansko Benátky

Jedna z najfotografovanejších budov celých Benátok. Nádherná biela až ružová a bohato zdobená fasáda budovy Dóžovho paláca je postavená v goticko-renesančnom slohu a ide o palác v pravom slova zmysle. Od svojho vzniku je sídlom Benátskej republiky a v minulosti bol sídlom súdu a všetkých najvyšších úradov kedysi samostatného štátu Benátky. Postavili ho namiesto pôvodnej pevnosti. Prvý palác tu vybudoval Sebastian Ziani, dóža vládnuci v rokoch 1172 až 1178. V priebehu rokov sa stavba niekoľko krát prestavala a výraznú prestavbu pocítila v 14. storočí, čo bolo spôsobené hlavne vysokým počtom úradníkov a vládnucej triedy. V roku 1443 bola postavená slávna Papierová brána – Porta della Carta postavená v gotickom slohu a spájajúcu palác s bazilikou Sv. Marka. Po jednom z viacerých požiarov v roku 1577 sa začalo s veľkou rekonštrukciou stále v pôvodnom slohu. Celý palác je nesmierne bohato zdobený po architektonickej stránke, po historickej a ponúka taktiež množstvo diametrálne odlišných miest. Sú to kancelárie, sály, menšie pracovne, či miesta spoločenského diania. Zaujímavé sú schodiská a chodby v ktorých je stále možno obdivovať storočia staré sochy, reliéfy často so slávnymi biblickými motívmi a vôbec prvky typické pre Benátky.
Zaujímavosťou je, že ide o ojedinelý palác, ktorý neobklopovali obranné múry. Šlo o preukázanie dôvery voči benátskemu ľudu. Prípadný vpád cudzej flotily by však dokázal palác zničiť za niekoľko minút.

Canal Grande

Veľký kanál je jedno z miest, ktoré musíte vidieť a vlastne aj uvidíte bez toho, že by ste o to veľmi bojovali. Pri poznávaní Benátok sa sním stretávate, pretože pretína mesto na dve polovice. Je hlavným dopravným prúdom cez mesto, ktorý je plný lodí a aj gondolí. Pri dĺžke presahujúcej 4 kilometre sa stretnete len s troma mostmi a jedným z nich je Ponte di Rialto. Mesto pretína ako obrovské písmeno S, ktoré je zasadené do inak obrovskej siete menších kanálov, ktoré sú navzájom pospájané a sú tak výnimočným svetovým unikátom v tom, ako pôvodní obyvatelia žijú a využívajú vodu, ktorá im pritom ničí vlhkosťou múry.

Taliansko Benátky

Most Ponte di Rialto

V Benátkach je azda najslávnejším z pomedzi rôznych premostení miestnych kanálov ten najkrajší. Most Ponte di Rialto. Typická benátska biela stavba je mostom neobvyklého tvaru, no pre nutnosť prieplavu lodí a gondolí v kanáli Canal Grande, bolo nevyhnutné vyriešiť architektúru jeho stavby tak, aby umožnil prieplav. Na jeho mieste stálo v minulosti pár mostov, vždy iného riešenia. Tento súčasný bol navrhnutý a dokončený v roku 1951. V súčasnosti sa na ňom nenachádza len priechod pre chodcov, ale aj niekoľko obchodoch, občas umelci a jeho snímka vám v cestovateľskom albume nemôže chýbať.

Taliansko Benátky

Všetky uličky a drobnosti

V Benátkach narazíte na množstvo múzeí, kaviarní, predajní suvenírov. To, čo bude lákať fotografov a vás ako turistov, sa môžete kochať typickou architektúrou, ktorej prvky nájdete aj na niektorých miestach Chorvátska či Grécka najmä vďaka vplyvu benátskej flotily a vojenských ťažení v minulosti. Typické okná a stavby bežných poschodových domov sú nezameniteľné. Nádherné sú aj úzke uličky, kde neprejde žiaden voz, len peší ľudia. Prípady, kedy si môžu Benátčania preskakovať z okna do okna síce nie sú známe, no príležitostí je ich viac. Nenechajte si ujsť tieto ulice, kde fasáda jedného domu je inej farby ako tá oproti a miesta, kde prejde len jeden človek. Toto sú Benátky a preto sa ich oplatí vidieť.

Foto: slovenské cestopisné stránky o Benátkach.