Prípadov HIV infekcie pribúda, najviac nakazených je v Bratislavskom kraji

0
2279

Výskyt HIV na Slovensku

Bratislava 9. novembra (TASR) – Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia.

Napríklad predvlani zaznamenali lekári 86 prípadov HIV, čo bol doteraz najvyšší počet v jednom kalendárnom roku. Vlani evidovali rovnaké množstvo nových prípadov.

Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší kumulatívny výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším počtom prípadov HIV infekcie.


Tip redakcie: Hľadám sponzora, zlatokopky ako na dlani


Sledujú ho už desiatky rokov

Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku sledovať od roku 1985. Do konca júna tohto roka lekári celkovo u Slovákov i tunajších cudzincov zaznamenali 857 prípadov infekcie HIV, uvádzajú štatistiky ÚVZ SR. „Zo 717 prípadov u občanov Slovenskej republiky sa 626 vyskytlo u mužov a 91 u žien,“ píše úrad. HIV infekcia prešla u 91 ľudí do štádia AIDS, zomrelo 61 HIV infikovaných ľudí, z toho 47 v štádiu AIDS.

Odborníci predpokladajú, že HIV pozitívnych je na Slovensku viac. Na jedného diagnostikovaného pacienta podľa nich pripadajú dvaja ľudia, ktorí o ochorení nevedia.

Od začiatku tohto roka do konca júna lekári diagnostikovali 46 nových prípadov HIV infekcie, z toho tri u cudzincov pri ich pobyte na Slovensku. „Ide o doteraz druhý najvyšší výskyt prípadov HIV infekcie zaznamenaný v jednom polroku,“ informuje ÚVZ SR. V tomto období tiež potvrdili štyri prípady AIDS, hlásili tiež dve úmrtia pacientov s HIV infekciou.

28653475 - healthcare and medicine concept - female hands holding red aids awareness ribbon

Väčšinu HIV infekcie registrovali lekári od roku 1985 u mužov majúcich sex s mužmi, získanie nákazy homosexuálnym stykom stanovili v takmer 65 percentách prípadov. Heterosexuálnym stykom došlo k prenosu v asi 24 percentách, injekčným užívaním drog asi v 2,2 percentách prípadov. Asi v 0,1 percentách prípadov došlo k prenosu infekcie transfúziou krvi (jeden prípad nákazy mimo Slovenska v roku 1986) a v 9,2 percentách prípadov nebol spôsob prenosu stanovený.

Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív – asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.

HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, ale podávaním liekov možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Čítajte tiež:

Otestujte sa a zistite či trpíte nedostatkom spánku

Povieme vám ako na boľavé hrdlo aj bez návštevy lekára