Spoločnosť PwC vypracovala štúdiu o budúcnosti výživy obyvateľov planéty

0
1878

AGRO: Spoločnosť PwC vypracovala štúdiu o budúcnosti výživy obyvateľov planéty

Mníchov (TASR) – Budúcnosť zabezpečenia obyvateľstva  planéty potravinami je neistá. Podľa najnovšej štúdie poradenskej spoločnosti PwC v roku 2050 môže byť ponuka potravín ešte dostatočná, ale môže sa prejaviť aj ich nedostatok. Treba tiež predpokladať, že vzrastú ich ceny. Situácia bude závisieť od toho, ako vlády a potravinársky priemysel dokážu reagovať na výzvy, ktoré prinesie rast počtu obyvateľov a otepľovanie planéty.


Tip redakcie: Diela Ericha von Dänikena – fakty, ktoré vás ohromia aj dnes


V poľnohospodárstve sú nutné zmeny

Štúdia uvádza, že sa európske vlády budú musieť viac usilovať o vytvorenie vhodných predpokladov pre technologické zmeny v poľnohospodárstve. Kľúčovou otázkou sa stanú „technologické inovácie“ v Európe, ak sa v jej agrárnom sektore budú stále pokladať geneticky zmenené osivá za sporné. Vhodné metódy pestovania a genetické zmeny by mohli byť schopné zmierniť dôsledky „sucha a páľav a globálneho otepľovania“, uvádza sa v štúdii.

Druhou stránkou prognózy je jej pesimistický výhľad. Technologizácia poľnohospodárstva nemusí zamedziť nedostatku potravín v prípade, ak sa ničivo prejavia dôsledky otepľovania. „Potraviny zdražejú a ich kvalita sa môže znížiť“, konštatujú autori dokumentu. Ich celosvetový nedostatok povedie k protekcionizmu.

Čítaj tiež:

Západoslovenské domácnosti ceny elektriny v roku 2017 nepotešia

Hollande nebude znova kandidovať za prezidenta

Policajtom pribudlo za rok 1120 miest, ich počet sa ale nezmenil