Severná Kórea odpálila raketu

0
1557

68417069 - air defense radars of military mobile antiaircraft systems in green color and ballistic rocket launcher with four cruise missiles in centre of frame, modern army industry

(TASR) – Severná Kórea v noci nadnes skúšobne odpálila bližšie nešpecifikovanú balistickú strelu. S odvolaním sa na správu velenia juhokórejskej armády to dnes oznámila agentúra Jonhap.


Tip redakcie: Herečka a playmate Pamela Anderson je na nespoznanie. Čo sa stalo?


Zrejme nešlo o medzikontinentálnu strelu

Raketa bola odpálená približne o 7.55 v nedeľu ráno miestneho času (v sobotu krátko pred polnocou SEČ) z leteckej základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan. Po približne 500 kilometroch dopadla do vôd Japonského mora východne od Kórejského polostrova. Podľa Tokia strela nedopadla do teritoriálnych vôd Japonska. O akú strelu išlo, nebolo bezprostredne známe a dostupné údaje spoločne analyzujú Soul a Washington. Podľa juhokórejskej armády však zrejme nešlo o medzikontinentálnu balistickú strelu schopnú zasiahnuť územie USA.    

Prvé indície naznačujú, že by mohlo ísť o balistickú raketu stredného doletu typu Musudan alebo Rodong. Išlo o prvú raketu, ktorú Pchjongjang odpálil od januárového nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa k najnovšej skúške rakety bezprostredne odmietol vyjadriť. Juhokórejská armáda ešte v polovici januára varovala, že Severná Kórea zrejme plánuje čoskoro odpáliť dve medzikontinentálne balistické strely. Ich skúšobné odpálenie v novoročnom príhovore avizoval aj samotný vodca KĽDR Kim Čong-un.

Čítaj tiež:

Depeche Mode natočili po rokoch nový videoklip a chystajú svetové turné

Zistili sme pre vás, koľko stojí Transsibírska magistrála + ako na nej ušetriť

10 obývačiek, do ktorých sa zamilujete

ZANECHAŤ ODPOVEĎ