Maďarsko: Povinná kontrola na hraniciach aj pre občanov EÚ

0
2690

Pasová kontrola na maďarských hraniciach

Budapešť 6. apríla (TASR) – V piatok 7. apríla sa v zmysle nariadenia Európskej únie menia pravidlá kontroly na všetkých vonkajších hraniciach Schengenu, upozornila dnes maďarská polícia na svojej stránke police.hu. Povinná kontrola všetkých cestujúcich bude vykonávaná na hraniciach Maďarska s Chorvátskom, Rumunskom, Srbskom a Ukrajinou.

16849784 - traveling businessman handing passport

Polícia pripomína, že podľa nových pravidiel budú musieť byť preverované cestovné doklady nielen občanov tretích krajín, ale aj občanov členských štátov EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska, ako aj ich rodinných príslušníkov.

Pri prekročení hraníc budú policajti preverovať údaje cestovných dokladov v národných i medzinárodných databázach odcudzených, protiprávne používaných, stratených či neplatných dokladov.

Podľa maďarskej polície doposiaľ takúto kontrolu na hraniciach robili príležitostne na základe analýzy rizika.

Na hraniciach s Chorvátskom, Srbskom a Ukrajinou budú kontroly sprísneným spôsobom vykonávané pri vstupe i výstupe z krajiny; v prípade Rumunska pri vstupe z jeho územia do Maďarska.

Polícia upozornila, aby cestujúci pri plánovaní svojej cesty s touto elektronickou kontrolou dokladov, ktorá si vyžiada viac času, rátali.

Čítajte tiež:

Program Balaton Soundu sa opäť rozrástol

Rakúsko – na skok do raja

Na úrad vlády bol doručený podozrivý biely prášok