Študenti v Košiciach nakrútili film o vraždách v literatúre

0
1541

Študenti FF UPJŠ v Košiciach nakrútili film o vraždách v literatúre

(TASR) – Vraždy v literatúre od staroveku po realizmus sú netradičnou témou dokumentárneho filmu, ktorý realizovali študenti 5. ročníka masmediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach. Po náročnej výrobnej fáze bude mať snímka v pondelok (12. 12.) slávnostnú premiéru. Informoval o tom Marián Gladiš z FF UPJŠ.


Tip redakcie: Slávna Nokia hlási návrat


Študenti natočili film o vraždách v literatúre

Ide o zobrazenie najznámejších literárnych vrážd optikou vysokoškolákov. Diplomanti sfilmovali osudy Oidipa, Tristana a Izoldy, Othella a Desdemony či Rodiona Raskoľnikova. Výrobný štáb pracoval na projekte viac než rok. Študenti si aktívne vyskúšali všetky druhy činností, ktoré sú súčasťou profesionálneho filmového natáčania, hoci neštudujú filmovú tvorbu. Prvé verejné predstavenie filmu Vraždy v literatúre bude o 13.30 h v Historickej aule Rektorátu UPJŠ na Šrobárovej ulici v Košiciach. Pôjde o vyvrcholenie dôkladnej odbornej prípravy, nakrúcania v interiéroch aj exteriéroch a náročnej postprodukcie.

„Potenciál našich študentov je naozaj veľký, väčšinou ho stačí len naštartovať a usmerniť. Pri príprave a realizácii filmu mohli zúročiť teoretické vedomosti a praktické schopnosti, ktoré počas štúdia nadobudli,“ uviedla zadávateľka projektu a odborná konzultantka Markéta Andričíková z Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie FF UPJŠ.

Počas nakrúcania museli študenti v amatérskych podmienkach riešiť situácie, na ktorých v reálnych filmových podmienkach participuje tím špecialistov. Napríklad, v scéne z poviedky Zradné srdce ako rekvizitu použili bravčové srdce, ktoré obalili v umelej krvi. „Na prípravu krvi sme vyčerpali veľké množstvo potravinárskeho farbiva. To sme zmiešali s vodou, zlatým klasom, sójovou omáčkou a balzamikovým octom a túto zmes sme napokon varili. Má to skvelú arómu,“ spomína s úsmevom študentka Františka Ihnátová.

Čítaj tiež:

Slovo roka v Rakúsku je hotový jazykolam

Prvé mená na Balaton Sounde 2017 obsahuje mená ako Hardwell a Kygo.

7 najmenších hlavných miest v Európe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ