Nemecko obviňuje Rusko z ďalších hackerských útokov

0
1922

38735827 - hacker on a computer

Nemecko tvrdí, že za počítačovým útokom na OBSE je Rusko

(TASR) – Nemecká kontrarozviedka je presvedčená o tom, že za vlaňajšími útokmi počítačových pirátov na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je Rusko. Vyhlásil to prezident Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen.


Tip redakcie: Chudoba na Filipínach sa v očiach detí neodráža ani zďaleka


Za útokmi môže byť Rusko

Analýza podľa neho ukázala, že tieto akcie boli rovnaké ako kybernetické útoky z minulosti. Išlo o akcie skupiny ATP28, ktoré sa odohrali predvlani a boli namierené aj proti nemeckému parlamentu. Ako dodal, existujú indície, že „v pozadí sú ruské zdroje“.

APT je skratka z anglického spojenia Advanced Persistent Threat (pokročilá trvalá hrozba). Kampaň APT28 sa podľa DPA spája s ruskými vládnymi kruhmi. Rusko však tieto obvinenia popiera. Informácie o útoku hackerov proti OBSE sa objavili koncom decembra. Podľa DPA ho odhalil práve BfV z Nemecka, ktoré bolo vlani predsedajúcou krajinou OBSE. Jednou z najdôležitejších akcií OBSE je teraz jej misia na východe Ukrajiny, kde už tretí rok trvá ozbrojený konflikt medzi ukrajinskými vládnymi silami a separatistami podporovanými Moskvou.

Z kyberútokov obviňuje Rusko aj odchádzajúca vláda amerického prezidenta Baracka Obamu. Jej predstavitelia tvrdia, že cieľom Moskvy malo byť ovplyvnenie volieb prezidenta USA v prospech Donalda Trumpa, ktorý v nich napokon aj zvíťazil. Americké tajné služby v piatok odtajnili časť svojej správy o údajnom ruskom zasahovaní do volieb šéfa Bieleho domu, v ktorej tvrdia, že tieto akcie nariadil ruský prezident Vladimir Putin osobne.

Čítaj tiež:

Zoznam slovenských vecí, ktoré našincom žijúcim v zahraničí chýbajú každý deň

CIA zverejnila správu, ktorá vraj dokazuje zasahovanie Putina do volieb

CES 2017: Toyota Concept-i je ako umelá inteligencia na kolesách