Čína rozmiestnila zbraňové systémy na ostrovoch v Juhočínskom mori

0
1798

Peking umiestnil nové zbraňové systémy na ostrovoch v Juhočínskom mori

(TASR) – Čína výrazne posilnila svoj vojenský potenciál na ostrovoch v spornej oblasti Juhočínskeho mora, na ktorú si robia nároky viaceré okolité krajiny. Vyplýva to z analýzy nových satelitných snímok, ktorú dnes zverejnil americký inštitút AMTI.


Tip redakcie: Rusko údajne ovplyvňovalo americké voľby


Čína rozmiestňuje v Juhočínskom mori

41482524 - warship in the bay and chinese soldier training.

Zábery dokazujú, že Peking zrejme rozmiestnil zbraňové systémy, okrem iného protilietadlové strely, na každom zo siedmich umelých ostrovov, ktoré doposiaľ vybudoval v Juhočínskom mori napriek protestom okolitých krajín. „Peking to myslí vážne s obranou svojich umelých ostrovov v prípade, že by v Juhočínskom mori došlo k ozbrojenému stretu,“ uvádza sa v správe Ázijskej iniciatívy pre námornú transparentnosť (AMTI).

Čína nie je jediná kto si nárokuje právo na ostrovy

Čína na týchto ostrovoch podľa AMTI vybudovala letecké základne, ktoré budú už čoskoro schopné prevádzky. Čínska vláda zatiaľ na zistenia amerického inštitútu, týkajúce sa takzvaných Spratleyho ostrovov, nereagovala. Spratleyho ostrovy – súostrovie zložené zo stoviek roztrúsených ostrovov a útesov – si úplne alebo čiastočne nárokujú viaceré krajiny vrátane Číny, Vietnamu, Filipín a Malajzie, čo vyvoláva dlhodobé napätie v regióne.

V blízkosti ostrovov prechádza jedna z najdôležitejších plavebných trás sveta a predpokladá sa, že sa tam nachádzajú aj zásoby ropy a zemného plynu. Oblasť je zaujímavá aj z hľadiska rybolovu. Čína vznáša razantné nároky na takmer celú oblasť Juhočínskeho mora, pričom argumentuje historickými dôvodmi.

Čítaj tiež:

Juhokórejský parlament schválil impeachment prezidentky Pak Kun-hje

Kompletný zoznam laureátov Nobelovej ceny za mier od roku 1901

Slávna Nokia hlási návrat