Apple zažalovala Qualcomm za neférové obchodné praktiky, žiada 1 mld. USD

0
958

41893887 - tokyo japan - may 8, 2015: apple computer.

(TASR) – Americká spoločnosť Apple podala žalobu v hodnote 1 miliardy USD (940,56 milióna eur) na výrobcu mobilných čipov Qualcomm. Podľa Apple mu firma stanovuje neprimerane vysoké licenčné poplatky za technológie, s ktorými nemá nič spoločné. Zároveň spoločnosti Apple zadržala platby v hodnote okolo 1 miliardy USD.


Tip redakcie: Desať prekvapivých faktov o automobiloch Tesla, ktoré ste možno ani netušili


Apple sa nechce zmieriť z cenou od Qualcommu

Výrobca iPhonov v žalobe, ktorú podal v piatok (20. 1.) na súde v San Diegu, označil Qualcomm za nenásytného monopolistu, ktorý zneužíva svoje postavenie na citlivom trhu s mobilnými čipmi a účtuje si poplatky za inovácie výrobcu iPhonov. Tie nemajú nič spoločné s technológiami firmy Qualcomm.    

Podľa amerického giganta unikátne technológie ako TouchID, pokročilé displeje a kamery sú jeho dielom a účtovanie si poplatkov za ne zo strany Qualcommu spôsobuje, že firmu Apple stojí financovanie týchto inovácií stále viac. Apple dodal, že na poplatkoch pre Qualcomm platí 5-násobne viac, než na poplatkoch od všetkých ďalších poskytovateľov licencií dokopy. Výrobca iPhonov dodal, že už skôr spolupracoval s regulačnými úradmi v USA, ktoré vyšetrovali praktiky Qualcommu, na čo Qualcomm reagoval tak, že mu zadržal platby za takmer 1 miliardu USD. Výrobca iPhonov teraz v žalobe žiada vyplatenie tejto sumy.    

Qualcomm na vyjadrenia Apple reagoval, že obvinenia sa nezakladajú na pravde. Spoločnosť má však problémy aj inde. Pred pár týždňami dostal Qualcomm pokutu napríklad v Južnej Kórei, pričom dôvodom podľa tamojšieho protimonopolného úradu bolo porušovanie hospodárskej súťaže, konkrétne neférové obchodné praktiky voči výrobcom čipov a smartfónov. Pokuta dosiahla 1,03 bilióna juhokórejských wonov (823,57 milióna eur), čo znamená najvyššiu pokutu, akú doteraz juhokórejský úrad stanovil. Aj v tomto prípade Qualcomm uviedol, že s rozhodnutím nesúhlasí a odvolá sa.

Čítaj tiež:

Laserový projektor Cellulon PicoBit: malá kinosála vo vrecku

Samsung Gear IconX: veru, chcelo by to ešte kúsok zapracovať

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať človeku trpiacemu depresiou

ZANECHAŤ ODPOVEĎ