V Aleppe sa pokračuje s evakuáciou

0
1564

Do východného Aleppa dorazili autobusy, budú pokračovať v evakuácii

(TASR) – Sýrske vládne autobusy dorazili dnes do poslednej opozičnej enklávy v meste Aleppo a opätovne začali evakuovať ľudí, ktorí sú tam uviaznutí. Oznámila to prorežimová televízna stanica al-Majádín.


Tip redakcie: Niečo úžasné! Našli 99 miliónov rokov starý chvost dinosaura, ktorý je pokrytý perím


V Aleppe sa pokračuje s evakuáciou

Autobusy prišli do východnej časti mesta na poludnie miestneho času. Majú z tejto bývalej povstaleckej zóny odviezť 1200 ľudí výmenou za odvoz podobného počtu osôb z dvoch vládou kontrolovaných obcí Fúa a Kafarjá. Evakuačné vozidlá prišli do východného Aleppa pod dohľadom Medzinárodného Červeného kríža a Sýrskeho arabského Červeného polmesiaca. Evakuácia sa mala začať zhruba o 14.00 h miestneho času (13.00 h SEČ), informuje BBC.

Pôvodný plán na evakuáciu zlyhal v piatok, čo spôsobilo, že skupiny tamojších obyvateľov zostali uviaznuté na rozličných bodoch pozdĺž trasy smerom von z mesta – bez prístupu k potravinám a bez prístrešia v chladnom počasí. Vláda totiž trvala na tom, že evakuácia civilistov a povstalcov z východnej časti Aleppa bude pokračovať až po tom, keď povstalci umožnia evakuáciu chorých, zranených, žien a detí zo šiitských dedín Fúa a Kafarjá v provincii Idlib.

Podľa zdroja zo sýrskej armády dorazilo k obom dedinám prvých 25 autobusov a ďalších 25 by malo prísť z Aleppa. Opozičné zdroje v piatok informovali, že z dedín Fúa a Kafarjá bude evakuovaných približne 400 osôb. V oboch dedinách podľa odhadov žije 20.000 ľudí, z toho 7000 detí. Hoci sa dnes v skorých ranných hodinách podarilo dosiahnuť novú dohodu, odklady spustenia evakuácie z východného Aleppa postihli tisíce civilistov čakajúcich na odvoz z mesta. Hlad a chladné počasie sužujú najmä deti.

Čítaj tiež:

Niečo úžasné! Našli 99 miliónov rokov starý chvost dinosaura, ktorý je pokrytý perím

Na Slovensku má až 44% firiem s kvalifikovanými pracovníkmi

Pápež oslavoval narodeniny s bezdomovcami

ZANECHAŤ ODPOVEĎ