Niečo úžasné! Našli 99 miliónov rokov starý chvost dinosaura, ktorý je pokrytý perím

0
5095

dino 1Ľudia majú väčšinou vžitú predstavu, že dinosaury boli veľké plazy s hladkou či šupinatou kožou. Po nedávnom objave sa však tieto predstavy môžu veľmi rýchlo zmeniť.


Tip redakcie: Najlepšie smartfóny za rok 2016


Dinosaury boli operený a máme dôkaz

Paleontológom sa podaril skutočne nevídaný úlovok, ktorý pravdepodobne prepíše naše vnímanie dinosaurov a aj celý výskum. Stačilo len málo a nemuselo to tak byť.

Pri zhromažďovaní vzoriek v Mjanmarsku zavítali výskumníci na trh s jantárom, kde objavili jeden kúsok, ktorý v sebe skrýval hotový poklad. Vo vnútri jantáru našli kus dinosaurieho chvosta a mal PERIE! Predávajúci si mysleli, že ide o kúsky listov papradia, lebo perie je mu dosť podobné, a predávali ho ako šperk, no pravda bola o dosť vzrušujúcejšia.

Vedcom sa tak podarilo nájsť celý kus opereného dinosaurieho chvosta – perie, mäso, kosti a všetko v perfektne zachovalom stave.Je to ako keby nám matka príroda poslala skorý vianočný darček,“ povedal jeden z vedcov. V jantári sa našli ešte aj pozostatky hmyzu vrátane dvoch mravcov.dino 2

Je pravdou, že paleontológovia našli už skôr rôzne skameneliny či samotné perie v jantári, ktoré poukazovali na možnosť, že dinosaury boli operení, ale nikdy to nebolo tak explicitné ako teraz. Vedci tak majú konečne v rukách skutočnú a zachovalú časť dinosaura.

Kus dinosaurieho chvosta je starý okolo 99 miliónov rokov

Kus jantáru a chvost uväznený v jeho vnútri sú staré približne 99 miliónov rokov. Vedci sa domnievajú, že chvost patril mladému Coelurosaurovi, ktorý je členom skupiny, ktorá vo svojej línii zahŕňa napríklad aj Tyrannosaura (predstavte si tú možnosť, že aj samotný Tyranosaurus bol operený).

Operený chvost tak zaujíma veľmi dôležité miesto v modeli evolúcie. Týmto objavom sa otvárajú nové teórie, ktoré možno dokážu spojiť chýbajúci článok medzi dinosaurami a vtákmi. Je totiž viac než pravdepodobné, že dinosaury mali svoje telo pokryté perím.dino 3

Farba peria je na vrchu gaštanovohnedá a postupne smerom nadol prechádza do bielych tónov. Je však možné, že farby sa časom o niečo zmenili, predsa je to 99 miliónov rokov, čo strávili v prírode.

Tento objav naznačuje, že operenie dinosaurov mohlo mať oveľa širšiu škálu foriem, než by sa dalo predpovedať. Pri pohľade na tieto fosílne pozostatky je pravdepodobné, že sa variabilita operenia mohla podobať dnešným vtákom. Perie je vzdušné a flexibilné a podobá sa skôr na okrasné perie súčasných vtákov než na tuhé a neprispôsobivé perie prehistorických tvorov. Vedci tvrdia, že ak boli dinosaury pokrytí na celom tele takýmto druhom peria, je dosť nepravdepodobné, že by dokázali lietať.