Pápež oslavoval narodeniny s bezdomovcami

0
995
Pápež oslavoval narodeniny s bezdomovcami
Ohodnoť článok

Pápež František oslávil 80. narodeniny raňajkami s bezdomovcami

(TASR) – Pápež František sa dnes dožíva 80-tich rokov. Prostredníctvom e-mailových adries zriadených špeciálne pre túto príležitosť dostal takmer 50.000 gratulácií k svojmu jubileu, oznámili vatikánske zdroje.


Tip redakcie: 4 najčastejšie mýty o rohových sedačkách


Pápež dostal gratulácie z celého sveta

Blahoželania môžu byť v latinčine, taliančine, španielčine, portugalčine, angličtine, francúzštine, nemčine a poľštine. Väčšina z nich však prišla v anglickom, španielskom a talianskom jazyku. Viac než 1000 bolo i v latinčine.

František zároveň absolvoval spoločné raňajky s ôsmimi bezdomovcami, ktorí žijú v okolí Námestia sv. Petra vo Vatikáne, pričom od nich dostal tri kytice slnečníc, ktoré následne umiestnil vo svojej rezidencii. Pri príležitosti osláv odslúžil tiež mimoriadnu omšu v jednej z vatikánskych kaplniek – spoločne s kardinálmi, ktorí žijú v Ríme. Citujúc antických básnikov a filozofov, svoj vysoký vek označil za „smäd po múdrosti“.

Pápež však dnešný slávnostný deň hodlá stráviť štandardným pracovným programom. Stretne sa s maltským prezidentom, predsedom vatikánskej biskupskej kongregácie, biskupom zo Švajčiarska a ďalšími cirkevnými hodnostármi. Narodeninové blahoželanie poslal v noci nadnes pápežovi aj odchádzajúci americký prezident Barack Obama. Hlave katolíckej cirkvi zároveň poďakoval za pomoc pri sprostredkovaní historického zblíženia USA a Kuby.

František je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvý pápež z amerického kontinentu. V poradí 266. pápežom sa Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, ako znie jeho občianske meno, stal 13. marca 2013. Na svätopeterskom stolci vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť sv. Františka z Assisi. Je zároveň prvým pápežom pochádzajúcim z rádu jezuitov. Predtým slúžil ako kardinál v rodnom Buenos Aires. Pápež František predstavuje kompromis medzi ľavicovou teológiou oslobodenia populárnou v Latinskej Amerike a tradicionalizmom jezuitského rádu. Je známy aj svojou kritikou kapitalizmu – globálneho ekonomického systému.

Čítaj tiež:

Britský minister Johnson obvinil Saudskú Arábiu z vedenia zástupných vojen

S nenávisťou na internete sa stretáva 84 % mladých

Poslanci odobrili časový rámec vlády na spustenie brexitu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ