Zabudnite na vietor vo vlasoch. Tieto časti tela sú pri jazde na motorke ohrozené najviac

0
754

Milujete jazdu na motorke a už sa neviete dočkať, kedy vám teplejšie počasie dovolí sa naplno na ceste prejaviť? Potom by ste si mali ešte pred sezónou vybrať prostriedky, ktoré vám poskytnú nielen komfort, ale aj maximálnu bezpečnosť. Prilba je základ, avšak netvorí jedinú súčasť motorkárskej výbavy.

Podľa štatistík sa prekvapivo najväčšie percento zranení vyskytlo v oblasti nôh a chodidiel. Až 30 % všetkých zranení motocyklov bez smrteľných následkov bolo zaznamenaných na dolných končatinách, čo naznačuje nevyhnutnú potrebu výberu a nosenia odolných a zároveň pohodlných čižiem na motorku.

Ďalšími najčastejšími boli poranenia hlavy a krku, ktoré tvorili 22 % z celkového počtu. Po nich nasledovali poranenia „hornej časti trupu“ (tj hrudníka, ramena a chrbta), potom paží a rúk, následne „dolnej časti trupu“ (tj boky a panva).

Hlava je však pre mnohých najdôležitejšia a ukázalo sa, že jazdci s prilbami majú väčší počet menej závažných zranení a menší počet ťažkých zranení. To znamená, že ak si plánujete nejaké výlety na svojom dvojkolesovom „tátošovi“, určite by ste okrem spoľahlivého chiptuningu mali myslieť aj na výber vhodných ochranných odevov.

Aj kvalitné rukavice na motorku majú svoj zmysel

Všetci si asi veľmi dobre uvedomuju, že hlava je pri jazde na motorke najviac ohrozená zranením, preto patrí prilba k asi jedinej povinnej výbave tohto stroja aj podľa zákona. Najprekvapujúcejším údajom je ale výskyt zranení nôh a chodidiel. Medzi malou časťou motocyklistov, ktorí skutočne používajú bezpečnostné vybavenie, sú tieto oblasti najmenej pravdepodobné, že budú vybavené skutočnou ochranou.

Zranenia hornej časti tela sú rovnako bežné, ale dá sa im ľahko predísť. Prakticky všetky bundy špecifické pre motorky obsahujú pancier na ramená, zatiaľ čo ochrana chrbta a hrudníka je jednoduchým doplnkom.

Ďalej sú to zranenia rúk a ich zlomeniny, ktorým sa môžete vyhnúť výberom kvalitných rukavíc na motorku.

Boky a panvové kosti sú dosť silné – čo sa odráža v zriedkavosti ich zlomenín, čo však neznamená, že ich netreba chrániť. Treba si uvedomiť, že motorka nemá žiadne špeciálne časti, ktoré by vás v prípade nárazu chránili ako kapota a airbagy automobilu.

Záverom teda je, že veľké zranenia, ktoré menia život, sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na vašom tele. Je však veľmi jednoduché znížiť ich závažnosť pomocou kvalitného ochranného motocyklového vybavenia, do ktorého sa vám určite oplatí investovať.

Zdroj obrázka: VGstockstudio/Shutterstock.com

Čítajte tiež: