Vedci odhalili pravý účinok levandule. Urobí váš život lepším?

0
2374

Známe relaxačné účinky levandule sú skutočnosťou a nový výskum hovorí, že levandula dokáže liečiť aj úzkosť.

Od kvitnúcich záhrad až po aromaterapeutické oleje a bublinkové kúpele ľudia už dlho tvrdia, že levanduľa má upokojujúce a uvoľňujúce účinky.

Konečne to potvrdili aj samotní vedci.

Podľa nich má levanduľa natoľko upokojujúce účinky, že by sa dala použiť na upokojenie pacientov pred chirurgickým zákrokom či ako alternatíva tabletiek na spanie a na liečbu úzkosti.

Tím vedcov z Kagoshima University v Japonsku dospeli k tomuto záveru po analýze či vôňa linalolu, voňavého alkoholu, ktorý sa nachádza v levanduli, pomáha myšiam uvoľniť sa.

Zistili, že myši, ktoré boli vystavené vôni, v skutočnosti vykazovali menej známok úzkosti.

„Rovnako ako v predchádzajúcich štúdiách sme zistili, že zápach linalolu má anxiolytický [anti-úzkostný] účinok u normálnych myší,“ hovorí spoluautor štúdie Dr Hideki Kashiwadani.

Na rozdiel od sedatívnych liekov, ako sú benzodiazepíny, ktoré môžu ovplyvniť pohyb človeka podobným spôsobom ako alkohol, vedci tiež poznamenali, že vôňa linaloolu vôbec nezhoršila pohyb myší.

Zistili však, že myši, ktoré nemajú čuch, nezaznamenali rovnaké účinky, čo naznačuje, že upokojujúce účinky u normálnych myší boli skutočne vyvolané olfaktívnymi signálmi vyvolanými zápachom linalolu.

A navyše účinok proti úzkosti u normálnych myší zmizol, keď boli predliečené flumazenilom, ktorý blokuje receptory mozgových buniek, ktoré sú zamerané na benzodiazepíny.

,,Tieto vysledky naznačujú, že neovplyvňuje priamo receptory GABAA, ako sú benzodiazepíny, ale musí ich aktivovať prostredníctvom čuchových neurónov v nose, aby sa dosiahli jeho relaxačné účinky,“ vysvetľuje Kashiwadani.

Výskumníci tvrdia, že je potrebných viac štúdií na stanovenie bezpečnosti a účinnosti linalolu podávaného rôznymi spôsobmi pred aplikáciou štúdie na ľuďoch.

Napriek tomu sa domnievajú, že zistenia nás približujú ku klinickému použitiu linaloolu, a pomôcť tak zmierniť úzkosť a stres.

Čítajte tiež:

Máte rande naslepo? Zistíte či ide o dobrého človeka, pomocou tohto triku

Viete koľko tekutín vaše dieťa denne vypije?

Tento jednoduchý trik vám pomôže stať sa lepším poslucháčom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ