Psychologicky zdraví ľudia majú tieto 3 vlastnosti. Máte ich aj vy

0
1966

Výskumníci z univerzity v Kalifornii identifikovali špecifické vlastnosti, ktoré zvyknú mať psychologicky zdraví ľudia.

Štúdia bola publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology. 214 psychológov bolo požiadaných opísať psychologicky zdravého jedinca, na základe čoho sa im podarilo zostaviť 30 znakov.

Aby vedci získali presnejší pohľad laika požiadali o to isté aj dve skupiny (500) študentov psychológie.

Medzi piatimi najčastejšími sa nachádzali osobnostné charakteristiky ako extroverzia (socializovanie sa a komunikatívnosť), otvorenosť novým veciam (zvedavosť a dobrodružnosť), svedomitosť (spoľahlivosť a organizácia), prívetivosť (schopnosť spolupracovať a súcitnosť), neuróza (úroveň depresie a hnevu). Každá z týchto kategórií môže byť rozdelená na celý rad znakov, ktoré opisujú konkrétnejšie správanie.

Nakoniec sa psychológovia a študenti zhodli, že emocionálne zdravý človek má tri zvláštne črty: nebráni sa pocitom, príma emócie a je priamy. Taktiež nie sú príliš neurotickí.

Vychádzajúc z týchto vlastností uvedených v správe, výskumníci napísali: Psychologicky zdravý človek môže byť charakterizovaný ako schopný [prežívať a vyjadrovať] emócie, je priamy, priateľský, úprimný verí vo svoje schopnosti, je emocionálne stabilný a pomerne odolný stresu.

Zaujímavé je, že účastníci prieskumu dospeli k záveru, že zdravý typ osobnosti má skôr tendenciu fantazírovať.

Avšak tie nekonečné sny, ktoré máte o tom, že napíšete ďalšieho Harry Pottera alebo začnete s vlastným podnikaním, alebo zastavíte zmenu klímy nie sú nevyhnutne zdravé, ak sa vo svojich myšlienkach stratíte a prestanete sa o to reálne usilovať.

Nebojte sa ak sa nezhodujete s ideálnym typom tejto štúdie, vedci zdôraznili, že aj keď sa charakter osobnosti, väčšinou počas života nemení, môžete pracovať na tom aby ste sa stali zdravšími osobnosťami. Napríklad pomocou terapie.

Čítajte tiež:

Fráza, ktorá vám pomôže byť okamžite šťastnejším

Ako sa prestať hnevať. Osloboďte svoju myseľ a prestaňte si ubližovať

Stretli ste už nejakého perfekcionistu – upozornite ho na tieto veci

ZANECHAŤ ODPOVEĎ