Pitie čaju spôsobuje u žien epigenetické zmeny

0
2492

Epigenetické zmeny sú chemické modifikácie, ktoré môžu takpovediac vypnúť alebo zapnúť naše gény. Je známe, že v tele ich môžu vyvolať faktory ako prostredie a životný štýl vrátane stravy, toho, či fajčíme alebo či prichádzame do kontaktu s chemikáliami. Nová štúdia Univerzity v Upsalle naznačuje, že takéto zmeny môže vyvolať aj pitie čaju – avšak iba u žien. Zmeny prebiehajú v génoch, ktoré sa spájajú s rakovinou a metabolizmom estrogénu.

11788674 - hand crafted flower in tea with honney and drip stick in the back

Vedci z univerzity zisťovali v spolupráci s niekoľkými európskymi vedeckými centrami, či môže čaj a káva spôsobovať epigenetické zmeny. Predchádzajúce štúdie naznačovali, že oba nápoje zohrávajú dôležitú rolu pri úprave rizík chorôb tým, že potláčajú rozširovanie nádorov a zápalov a ovplyvňujú estrogénový metabolizmus.

„Predchádzajúce štúdie odhalili, že pitie čaju znižuje hladinu estrogénu, čo je samo osebe znakom rozdielneho vplyvu pitia čaju na mužský a ženský organizmus. Ženy však tiež pijú viac čaju ako muži, čo zvyšuje naše šance na odhalenie jeho vplyvu u nich,“ hovorí vedúca štúdie Weronika Ek. Štúdia nepotvrdila výskyt epigenetických zmien u jednotlivcov, ktorí pijú kávu.

Výsledky štúdie podčiarkujú rolu farmakologicky aktívnych zložiek v čaji, ktoré reagujú s rakovinovými bunkami a s estrogénom. Naznačuje, že zdravotné zmeny objavujúce sa pri pití čaju môžu súvisieť s epigenetickými zmenami. Štúdia však nepotvrdzuje, či je pitie čaju zdravé alebo nie.

Čítajte tiež:

Prehnaným cvičením si môžete poškodiť brucho

Ako spraviť z vašej kuchyne príjemné miesto na varenie

Máme pre vás tipy ako ušetriť pri návšteve Disneylandu

 


Zdroj: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170531092458.htm

ZANECHAŤ ODPOVEĎ