Magdeburgský experiment Otta von Guerickeho z roku 1654 funguje

0
2260

Experiment MagdeburgV roku 1654 predstavil Otto von Guericke pred cisárom Ferdinandom III naozaj čudesný pokus, ktorý si vyslúžil obdiv celého Saska. Podarilo sa mu už v tej dobe vyrobiť medené polguľové nádoby s presnými hranami tak aby spoločne tvorili jednu guľu, vypumpoval z nich vzduch a vznikol silný podtlak, v tomto prípade vákuum. O každú časť gule upevnil laná a zapriahol kone a hoci sa kone napínali, guľu nerozdelili. Osem koní ťahalo ako mohlo, ale nikomu sa nepodarilo oddeliť túto guľu až do chvíle, než do nej opäť napumpoval nejaký vzduch. Nadšené davy aj cisár na to všetko dostal jednoduchú odpoveď. Spôsobila to pôsobiaca sila atmosférického vzduchu okolo nás a vákuum v guli.

Od tej doby sa každý snaží nejakým spôsobom dokázať, že je to pravda, alebo len predviesť, aký frajer bol samotný Otto von Guericke. Mnohí sa pustili do dokazovania, že to reálne je, ba dokonca v Nemecku podobným spôsobom pripravili scénu. Samozrejme, že sa im nepodarilo vyvrátiť zásadný fyzikálny jav, ale len potvrdiť, že už v tej dobe sa podarilo objaviť reálnu silu vzduchu okolo nás. Na tomto videu však okrem koní vyskúšali aj niečo iné. vrtuľník tak mohol len vďaka vákuu zdvihnúť celé auto.

Podobný pokus z Belgicka

Známy aj zo školského prostredia

Čo pre nás dokázal Experiment Magdeburg?
Jav úzko súvisí s princípom fungovania parných strojov a hydrauliky, bez ktorej si dnes nedokážeme predstaviť fungovanie ťažkých stavebných strojov a priemyselných zariadení.
V domácnosti a v bežnom živote sa s týmto javom stretávame v kuchyni pri mlynčekoch a ich upevnení na linku, alebo na oknách, keď prísavkami pripájame navigácie, autobusy pripájajú mýtne. Nuž a prečo prísavky musíme pred použitím mierne navlhčiť?

foto pre ilustráciu z v videa v článku