Google blokuje aktualizácie na androidoch Huawei. Kvôli Trumpovi

0
1109

Kľúčové bezpečnostné a softvérové aktualizácie budú nedostupné po tom, čo Trump pridal čínskeho výrobcu smartfónov na čiernu listinu z bezpečnostných obáv.

To znamená, že zariadenia Huawei nebudú mať prístup ku kľúčovým softvérovým a bezpečnostným aktualizáciám a potenciálne ovplyvnia ich prístup k obľúbeým aplikáciám spoločnosti Google ako napríklad Mapy či YouTube.

Huawei je jedným z mnohých výrobcov telefónov, ktorí na svojich telefónoch a tabletoch používajú operačný systém Android.

Existujúci zákazníci budú môcť aktualizovať svoje telefóny a aplikácie, ale nebudú schopní aktualizovať na novšiu verziu operačného systému Android, ak bude dostupná. To by mohlo spôsobiť, že telefónom budú chýbať kľúčové bezpečnostné a funkčné aktualizácie.

Ide o reakciu na oznámenie Trumpovej administratívy, že spoločnosť bola pridaná na  „Entity List“ (Zoznamu subjektov) Ministerstva obchodu USA.

Zoznam je zostavený z firiem, ktoré sú považované za „zapojené do aktivít, ktoré sú v rozpore s americkou národnou bezpečnosťou alebo zahraničnopolitickým záujmom“, a zakazuje americkým spoločnostiam obchodovať s Huawei bez osobitnej licencie.

Prezident Donald Trump, ktorý vystupňoval obchodnú vojnu s Čínou, podpísal výkonný príkaz, ktorým zabránil americkým spoločnostiam v inštalácii zahraničného telekomunikačného zariadenia považovaného za hrozbu národnej bezpečnosti, čo bolo očividne zamerané na zákaz čínskeho giganta Huaweiho z amerických sietí.

Rozhodnutie prijaté v stredu riskuje stupňovanie napätia s Čínou, keďže sa dve najväčšie ekonomiky sveta nevedia zhodúť na tom či Huawei – najväčší poskytovateľ telekomunikačných zariadení na svete – predstavuje špekulatívne riziko pre siete západnej infraštruktúry.

Vzhľadom na nariadenie bude od zavedenia príkazu Huawei potrebovať vládnu licenciu USA na nákup americkej technológie.

Spoločnosti Google a Huawei sa k udalostiam odmietli vyjadriť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ