Ako 5G zmení náš bežný život

0
2158

5G je tu a na CES 2019 všetci rozoberali aký bude mať dosah na naše bežné životy.

To, že 5G bude umožňuje extra rýchle sťahovanie, vie každý. Aj to, že väčšina 5G zariadení (prevažne telefóny) príde práve v roku 2019. Ale čo nám ešte 5G umožní? Tu sú informácie, ktoré priniesol veľtrh CES 2019.

Domáce širokopásmové pripojenie bez káblov

5G je do značnej miery považovaná za technológiu pre tých, ktorí sú na cestách.

V súčasnosti, ak žijete alebo pracujete v oblasti, ktorá má kábel s optickými vláknami, môžete mať super rýchle širokopásmové pripojenie. Ak nemáte túto infraštruktúru, veľa šťastia.

To všetko sa mení s 5G, ktoré nevyžaduje potrebu fyzického pripojenia domu alebo kancelárie ku káblom.

Rozšírená realita v reálnom čase

Na veľtrhu CES 2019 belgická spoločnosť Mimesys ukázala holografickú spoluprácu na diaľku s podporou 5G pomocou Magic Leap náhlavných súprav (a tiež niektorých úžasných holografických kariet).

Spoločnosť AT & T tiež opätovne potvrdila, že v priebehu roka 2019 plánuje spustiť zónu 5G v kampuse Magic Leap v Plantation na Floride.

Hovorí sa, že pripojenie 5G poskytne vývojárom a tvorcom možnosť testovať zariadenia a aplikácie v sieti 5G a vytvoriť ,,budúcnosť zábavy“.

Menej základňových staníc a plastových smartfónov

mmWave 5G znamená veľa malých boxov okolo mesta, nie obrovské základňové stanice. Tieto boxy budú musieť používať úplne nové kryty, ktoré neblokujú ani neovplyvňujú šírku pásma.

„5G je o hustote – uvidíme menej veľkých základňových staníc s obrovskými anténami a mnohými ďalšími nano-článkami, routerových veľkostí, ktoré vyžarujú signály,“ povedal Dr. Günther Walze, technický marketingový riaditeľ spoločnosti Covestro, ktorý skúma presne aké druhy plastov a materiálov umožňujú neprerušované 5G signály.

Dizajn telefónov sa tiež musí zmeniť. „Kovové kryty na telefónoch fungujú pre 4G, pretože antény nezaberajú veľa miesta a sú na okraji,“ povedal Walze.

„S 5G musíte mať niekoľko antén, ktoré sú príliš veľké na okraji, takže musíte ísť cez zadnú stranu a to spôsobí, že zadná časť je veľmi ťažká.“

Autonómne autá, ale len v mestách

Vieme, že pre autonómne autá je technológia 5G umožňujúcou technológiou. Koniec koncov, budú musieť navzájom komunikovať a okamžite tak zabrániť nehode.

To obmedzuje, kam môžu ísť. „Dôraz sa kladie na mestské oblasti, kde bude viac pokrytia a kde bude hustota dopravy a bude preto výhodné využívať riadenie dopravy a vyhýbanie sa tak kolíziám,“ hovorí Abella.

Pripravte sa na 8K 5G televízory

Na CES 2019 sa Sharp predviedol s 5G TV, ale nebol určený pre domácnosť.

Avšak očakáva sa, že NHK bude vysielať olympijské hry v Tokiu 2020 v 8K.

Cloud gaming na smartfónoch

Bez ohľadu na to, aký druh vybavenia používajú doma, hráči musia prejsť na hry na smartfóne, keď nie sú doma.

S 5G to sa to zmení; budete mať možnosť vziať si akúkoľvek hru kdekoľvek na telefóne a získať rovnaký výkon ako na domácej konzole. Demo na stánku spoločnosti Intel v spoločnosti CES ukázalo živé pripojenie 5G, ktoré používa sieťové zariadenia spoločnosti Ericsson.

„Máte pocit, že hráte lokálne na PlayStation, ale je to vlastne všetko na serveri,“ povedal Santi Magazu, viceprezident divízie VP Business Development spoločnosti PlayGiga, poskytovateľa cloudových hier, ktoré vyžadujú optické káblové pripojenie.

„To znamená, že by ste mohli hrať všetky hry, ktoré hráte doma v pohybe, napríklad v aute alebo počas cesty do práce,“ dodal.

Okamžitý preklad pomocou telefónov

Technológia prekladu v reálnom čase je všade, ale používať ju v skutočnom živote tam, kde je to potrebné, je náročné, pretože je príliš pomalá, aby umožnila plynulý rozhovor.

5G umožní okamžite prekladať. To isté platí aj pre offline vreckových prekladateľov ako Travis, Pilot a ili.

Viac „mobilných zombíkov“

Snažíte sa obmedziť čas strávený na telefóne či pred obrazovkou? Na to zabudnite. 5G nás s našimi telefónmi zviaže ešte viac.

Už teraz môžete vidieť čoraz viac ľudí hľadiacich radšej do telefónu ako na cestu…žiaľ, s príchodom 5G sa pripravte na nárast aj takýchto zombíkov.

Čítajte tiež:

Musk zverejnil detaily o kozmickej lodi, ktorá má na Mars prepraviť 100 ľudí

S týmto tipom bude písanie správ na iPhone oveľa jednoduchšie

9 chýb, ktoré muži zvyknú urobiť na prvom rande