Zľavové portály – pozor na príliš pekné fotografie a iné lákadlá

0
2487

Zľavové portály sú stále hitom, hoci sme mnohí očakávali, že ich význam upadne. Pre niektoré podniky sú vecou prežitia. Pri príprave zliav a prezentácií jednotlivých zliav má obchodník často veľmi málo materiálov na vytvorenie kvalitnej predajnej a najmä lákavej prezentácie. Samotná firma nie vždy presne rozumie, čo sa očakáva a nie vždy je aj na niečo také čas. Často, alebo viac než často, sa stretávame s obrázkami, ktoré pokladá zákazník za ukážku prác, alebo ukážku jedla, no nie je tomu tak. Skutočnosť môže byť celkom iná. Horšia skutočnosť by nepredala jediný kupón. V našom prípade sme našťastie mali šťastie na prípady, kedy bola realita ešte príjemnejšia a zaujímavejšia, než obrázky v zľavách z internetu. Dnešný článok má za úlohu upozorniť na bežnú praktiku zľavových portálov, ktorá je v niektorých prípadoch pravidlom. Každý jeden popis a fotografie je nutné brať s rezervou a nebýva na škodu ani použitie online máp, ak zľava na ubytovanie sľubuje krásy na okolí. Nemožno očakávať presne tú istú vysmiatu tvár, to isté zariadenie, ten istý tanier a aranžovanie jedla, alebo služby. Tu je niekoľko oblastí, na ktoré si dajte najviac pozor.

Použitie „správnych“ slov: mnohé zľavy využívajú do svojho názvu niečo, čo vôbec nie je súčasťou ceny, no radi to tam dajú. V zimnom období ide o nádherné zviditeľnenie slov ako „Lyžovačka v Tatrách“ alebo „Vychutnajte si lyžiarske svahy strediska….“, pričom samotná zľava je na ubytovanie niekde pokojne aj 20 kilometrov od tohto miesta. Ako inak možno nalákať na nezáživný obyčajný nevýrazný penzión? Pokiaľ pán domáci nemá fľašu vína na každú izbu, s ktorou by prilákal pozornosť na svoju zľavu (často odporúča priamo zľavový portál), tak skrátka musí využiť lákavé okolie a použiť ho. Škoda, že o konkrétnej lyžovačke už nenájdete jedinú zmienku. Tá samozrejme nie je v cene.
Veľký pozor je nutné si dávať v ponukách pobytov pre jednu osobu, ktoré sa skrývajú pod klamom spomínajúcim dve osoby. S takýmito prípadmi sme sa opakovane stretávali najmä v minulosti. Pocit vyvolaný titulkom v štýle „Užite si s priateľom wellness“, alebo „Pozvite priateľa na…“ alebo „Užite si romantickú večeru…“ a mnoho ďalších, ktoré aj v popise využívajú frázy na vyvolanie pocitu ceny pre dvoch. Najväčší gól sú zľavy, ktoré nalákajú fotografiou zamilovaného páru na lyžiach titulkom „Vychutnajte si s partnerom úžasnú lyžovačku“ a predmetom zľavy je ubytovanie pre jednu osobu niekde celkom mimo zjazdovku.

Použitie „správnych“ fotografií: za pár rokov fungovania zliav sme narazili možno v dvoch prípadoch, kedy boli v prezentácií využívané fotografie z reštaurácie. Všetky ostatné sú z internetu. Lenže nie sú to len reštaurácie, ale aj iný druh služieb.

Pizza – Pizza v ponuke zľavového portálu musí prilákať a tak sme si zvykli na nádherné fotografie vynikajúcej pizze, kde sa zlieva biely syr, a jej vôňa s chuťou sa prediera cez monitor až k vám. Omyl. Rovnaké fotografie nájdeme na tristopäťdesiatich ďalších portáloch. Nuž a realita? Zoschnutá pizza s nerovnomerným rozmiestnením salámy, feferónov, a iných ingrediencií, alebo len niečo celkom iné, ako na obrázku.

Originál:
Zľavové portály a kupóny - klamy

Čo je asi toto?
Zľavové portály a kupóny - klamy
Zľavové portály a kupóny - klamy

Kačacie hody – Kačacie hody sú jedným z najväčších lákadiel gurmánov najmä v jeseni. Veľký pozor na množstvo fotografií, ktoré zachytávajú nejaké kačice, ale fotografie pochádzajú z Rakúska, Nemecka a Francúzska. Škoda, že reštaurácia, ktorá sa prezentuje kačacinou a husacinou nepokladá za dôležité poskytnúť vlastné fotografie. Dokonca v minimálne jednom prípade zľavový portál používal ako lákadlo fotografiu celej pečenej husy aj s celou hlavou. V samotnej reštaurácií nám potvrdili, že fotografie boli pridávané v réžií zľavového portálu a hus s celou hlavou a zobákom nám tak nepripravia.

Masáže a wellness – Zľava ponúkajúca úžasný zážitok vo wellness, alebo masáž aby nalákala, musí vyzerať krásne, uvoľnene, spokojne a hlavne účinne. Fotografia chlpatého chlapa na stole a mrzutý masér priláka asi len v prípade masáže za 1 EURO a ako darček pre svokru. Pozornému oku neujde, že pokojne aj konkurenčné portály ponúkajú masérske služby na rôznych miestach Slovenska, ale všetci majú rovnakú pani s rukami pod hlavou s blaženým úsmevom, kým jej očividne neslovenské ruky pokladajú na chrbát akési okruhliaky. Rovnakú fotografiu sme minulý rok našli v nových aj archívnych zľavách v 56 prípadoch, inú zas vo viac ako 40 ďalších. Ťažko z takej fotografie odhadnúť, či je prostredie, masér a aj technika so zariadením naozaj to isté, ako na obrázku. Tieto prípady mätú a je lepšie neočakávať vždy to, čo je na prezentovanom obrázku.

Nemenované dva slovenské zľavové portály používajú stále tú istú sériu fotografií ženy s holým chrbtom a mužské ruky v póze maséra. Rovnaká fotografia sa nachádza na viac ako 400 stránkach hotelov, masérov a salónov v Nemecku, vo Švajčiarsku, Maďarsku, na Slovensku, dokonca v USA a aj na českých zľavových portáloch. Pri teste asi 8 portálov a celkom 20 zliav na masérske služby sme v každej jednej zľave našli fotografie s modelkami, lávovými kameňmi a rukami masérov, ktoré za žiadnych okolností nemohli prezentovať prezentovaný salón. Napríklad keď žena ležiaca na masérskom stole a kvetom vo vlasoch prezentuje salón v hlavnom meste, a rovnaké fotografie prezentujú salón v Nemecku, v USA aj v Čechách. Rovnaký portál má tú istú fotografiu v inej zľave pred pol rokom na salón v Senci. Nemožno očakávať presne taký istý uterák, ani kvet v pozadí, farby stien a ani maséra na obrázku. Niečo podobné tvoria aj fotografie štíhlych žien v širokých teplákoch, ktoré ukazujú, koľko dokázali schudnúť. Kým takú fotografiu nájdete v zľave na kavitáciu, rovnaká je aj na obale piluliek na chudnutie z Poľska, tá istá fotografia je aj na štyroch ďalších zľavových portáloch, na takmer 30 weboch o zdravej výžive a pripočítajme ešte stovky ďalších miest mimo hranice Slovenska a Čiech. Azda je každému jasné, že žena na fotografii neschudla vďaka zázračnému prístroju, len si obliekla veľké tepláky a tvári sa prekvapená.

Lyžovačky a prázdniny – pozeráte na popis zľavy, tešíte sa na krásne hory a výhľad, aký budete mať. Zľava ponúka nádherné zážitky v Slovenskom raji, no celkom vás zaskočí, keď rovnakú fotografiu nájdete aj na amerických stránkach, na talianskom webe s počasím pre lyžiarov a ešte na mnohých miestach. Šťastná rodinka tam očividne nepatrí a už podľa tváre je jasné, že nepochádza z našich končín.

Originál:
Zľavové portály a kupóny - klamy

Fotografia zo Slovenského Raja v USA a na ďalších portáloch?
Zľavové portály a kupóny - klamy
Zľavové portály a kupóny - klamy

Neočakávajte od obrázkov na zľavových portáloch, že v každom prípade ide o reálne fotografie z miesta, o ktorom sa hovorí. Napríklad v tomto prípade taký svah v pozadí ako na fotografii nižšie ani nečakajte. Fotografia je kúpená zrejme z tohto miesta.

Zľavové portály a kupóny - klamy

Nebezpečné fotografie – (fotografie sú u nás zámerne znehodnotené, aby neplnili svoj účel. Originál zachytáva celú tvár bez čiernych kociek) druh fotografií, ktoré môžeme pokojne označiť ako nebezpečné, sú všetky tie, ktoré boli robené za milióny dolárov, pre spoločnosti so zástupom právnikov a hviezda na fotografii je aj dobre plateným objektom. Ponúkať zľavu pre veľmi malý salón a do prezentačky uviesť fotografiu s Milou Jovovich zo série fotografii pre značku LOREAL je priam samovražda, pokiaľ by došlo k riešeniu licencie a použitia takejto fotografie na ďalší (nie priamo pre LOREAL a firmou LOREAL) komerčný účel.

Zľavové portály a kupóny - klamy

Nereálne fotografie – V rovnakom článku a z 20 v 20 ďalších nájdeme aj také fotografie ako na tejto snímke. Čakáte od prezentovaného salónu, že ide o ukážky prác? Mrzí nás to, ale nie je tomu tak. Tu nejde vôbec o ukážky prác, ale len pekné tváre z amerických fotografií, ktoré aj pekne nalíčili. Aj v tomto nižšie uvedenom prípade ide len o fotografiu, ktorá pochádza z fotobanky shutterstock. Síce nikto netvrdí, že sa pracovníčke v salóne nepodarí takýto kúsok na tvári ženy, ale prečo sa nepochváliť reálnou prácou? Lepšie je použiť fotografiu modelky, ktorej tvár maľovali dve maskérky a pripravoval tím 5 ľudí.

Zľavové portály a kupóny - klamy

Pozornosť je na mieste:
Napriek ilustračným fotografiám, ktoré nie sú nikdy uvádzané ako ilustračné fotografie, máme mnohí nakoniec dobré skúsenosti so službami a jedlami nakúpenými za výhodnejších podmienok. Článok si však kladie za úlohu upozorniť na často prehliadaný fakt a vysvetľuje, ako je možné, že masér vyzerá inak, vaňa s perličkovým kúpeľom nie je modrá, ale čierna ako na obrázku a podobne.