Ako zistiť, kedy je ideálny čas na výmenu zimných pneumatík za letné?

0
3040

Zima sa pomaly, ale iste blíži k svojmu koncu a nás preto začína trápiť myšlienka, či už prezuť zimné pneumatiky za tie letné. Síce sa s tým netreba zbytočne ponáhľať, na druhej strane ale nie je vhodné jazdiť na zimných gumách pri vysokých teplotách. Ako zistiť, kedy je ten ideálny čas na výmenu sezónnych pneumatík?

vymena pneumatik

Buďte trpezlivý a pneumatiky neprezúvajte pri prvom jarnom oteplení

Počasie začiatkom jari je veľmi premenlivé, a preto nikdy nevieme, kedy nás môže ráno prekvapiť mráz či dokonca sneh. Ak by sme kolesá na aute prezuli priskoro, práve takéto zvraty počasia by nemuseli dopadnúť dobre. Dokonca aj sám zákon hovorí, že zimné pneumatiky sú pre vozidlá povinné až do 31.marca, ak sa na vozovke nachádza vrstva snehu. Preto sa veľmi neodporúča prezúvať gumy pred týmto dátumom.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že ľudia v južnejších okresoch Slovenska môžu za priaznivého počasia prezúvať pneumatiky už koncom marca. To, že je na to ideálny čas, zistíte vtedy, ak teploty dlhodobo neklesajú pod 5 až 7 °C. Na severe sa však ľudia podobných stálych teplôt môžu dočkať až v strede či dokonca koncom apríla. Z hľadiska bezpečnosti sa však aj tak odporúča vydržať. Stále platí, že je lepšie jazdiť na jar v gumách na zimnú sezónu, než v letných, ktorých jazdné vlastnosti pri nízkych teplotách dosahujú len 20% tých zimných.

Pred nasadením pneumatík vždy skontrolujte ich aktuálny stav

Čas do návštevy pneuservisu využite efektívne a ešte pred prezutím letných pneumatík detailne skontroluje ich stav. Nesprávne uskladnenie ich totiž mohlo poškodiť až tak, že nemusia byť spôsobilé na ďalšie použitie. Vizuálne podrobne prejdite všetky štyri gumy a v prípade, ak na nich nájdete akékoľvek trhliny, poškodenú pneumatiku vymeňte za novú. Rovnako si zmerajte aj dezén, ktorý by mal byť minimálne 1,6 mm. Dezén merajte vždy vo vnútorných 3/4 pneumatiky.

Zistili ste, že vaše letné gumy už nemôžete použiť na nasledujúcu sezónu? Navštívte internetový obchod Pneushop.sk, kde nájdete ich novú a finančne dostupnú náhradu.