Železnice zrejme zrušia zľavy študentom aj dôchodcom na niektorých vlakoch

0
1179

Koľajnice, železničná dopravaSlovenské železnice chystajú zmeny a tradične, ako je na Slovensku zvykom, to nie sú zmeny pre bežného človeka k lepšiemu. Upravený zákon (novela zákona o doprave) vláda už dnes schválila, už len čaká niekoľko legislatívnych úkonov zo strany parlamentu a podpísanie prezidentom. Ten by tak upravoval podmienky uplatnenia zliav, respektíve upravuje pokrytie stratových výnimočných a nočných spojov zrušením zliav pre študentov, alebo dôchodcov počas špičky a najväčšej vyťaženosti dopravy. Najekologickejšia a najpohodlnejšia doprava pre bežné obyvateľstvo vôbec tak opäť o niečo zdražie. Zákon presnejšie umožňuje neprijať nárok na zľavu vo vybraných vlakoch a v čase špičky. V prípade, ak novelu schvália a podpíše ju prezident, mohla by platiť už od januára 2014.

Čo nás po schválení čaká?
Schválenie tohto zákona siahne na peňaženky najmä študentov a dôchodcov. Tí si v konkrétnych časoch rozmyslia, či navštívia svoju rodinu, prídu si domov vyprať, navštívia priateľov, alebo plán vzdajú, prípadne naplánujú cestu na inokedy. Vybavovanie kariet pre zľavy, ako aj získanie preukazov tak padá na význame. Presná podoba zákona v praxci zatiaľ nie je známa, no po mnohých demotivujúcich a negatívnych správach je to len opäť ďalší krok k väčšiemu zúfalstvu i tak zúfalého obyvateľstva.

Železniciam chýba dobrý marketing
Nie sme sami, čo si myslia, že mnohé by spravil dobrý imidž, reklama a výborný marketing železničnej dopravy. Veď práve zľavy, motivácia vlakom cestovať, dokážu veľa. Turistické balíčky, výhodné nákupy cestovných lístkov, alebo len zavedenie integrovanej dopravy, ktorá by spájala MHD so železnicou, to všetko je nástrojom preto, aby sme volili tento stále obľúbený spôsob osobnej prepravy. Ak železnice prídu s polovičným cestovným na nočných spojoch a akciu dostatočne spropagujú, je vysoký prepoklad na zaujatie ľudí napríklad na návštevu rodiny, či miest a môže tak ísť o rozvoj domáceho cestovného ruchu. Ten by mal pritom výhodu najmä v tom, že rastúce ceny pohonných hmôt a stav našich ciest sa vlakov nijako netýka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ