V Alpách našiel skialpinista poklad, debničku s drahokamami a šperkami z Indie

0
1736

Mound BlancMladý 26 ročný skialpinista, ktorý nechcel uviesť svoje meno, našiel pri lezení po skalách pod Mount Blancom kovovú bedničku s pokladom. Pôvodne našiel len kovovú škatuľu s nápismi, no nemyslel, že našiel niečo prevratné. Po otvorení na neho čakalo prekvapenie v podobe niekoľkých šperkov a drahomakov v hodnote možno viac ako 260 000 EUR. Ich presná cena nebola určená. Hoci svoj nález si mohol pokojne nechať a nič nenahlásiť, poctivo ho zniesol dole celý a priniesol na policajnú stanicu. Drahokamy zložené z rubínov, zafírov a smaragdov môžu mať ešte aj inú cenu. Napríklad pre dedičov. Francúzske úrady ich teraz hľadajú, pričom ak ich nenájdu, poctivý nálezca môže celý poklad získať pre seba.

Na mieste, kde havarovali už dve indické lietadlá
Poklad s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z trosiek jedného z dvoch lietadiel, ktoré v okolí Mount Blancu v minulosti havarovali. Obe lietadlá pochádzali z Indie, rovnako ako aj konkrétne šperky. Trosky lietadiel sa doteraz nachádzajú roztýlené na veľkej ploche veľhôr. Šlo najskôr o menší stroj spoločnosti Air India v roku 1950 a neskôr o lietadlo Boeing 707 taktiež spoločnosti Air India, ktoré spadlo v roku 1966 keď letelo z Libanonu do Ženevy. Zomrelo 165 ľudí.

Pre NBC sa vyjadril iný skialpinista, že sa obáva zvýšenia výskytu hľadačov pokladov. Oblasť je prístupná, no stále nebezpečná pre menej skúsených horolezcov. Celé desaťročia sa na tomto mieste darí nájsť okrem osobných vecí aj kúsky strojov, ba dokonca podľa niektorých zdrojov aj kosti ľudí, či na iných miestach spomínajú opice. Z prevážaných hodnotných vecí to nemusí byť stále všetko.