Na zastávke stála skupina Rómov – takto reagovali Bratislavčania

1
9808

Predstavte si to, cestujete v pondelok ráno do práce a zastávka je „obsadená“ skupinou Rómov, ktorí tiež cestujú ráno do práce. Ako by ste reagovali, ak by s vami stál na zastávke Róm? Bohužiaľ, väčšina Slovákov reagovala tak, ako vidíme na fotografii nižšie. Zastávka na Hodžovom námestí je naozaj rušná a denne sa tu premelie veľké množstvo ľudí či už v autách, autobusoch, alebo trolejbusoch. Ľudia, ktorí ráno cestujú do práce, ešte nie sú ani poriadne prebudení, no rasizmus sa v nich nájde už ráno o siedmej. Prečo sa títo cestujúci postavili od zastávky tak ďaleko?

 romovia bratislava

Rómovia na zastávke v Bratislave minútu po minúte

8:00 Zastávka sa začína zapĺňať ľuďmi, ktorí čakajú na svoj spoj. Všetko prebieha úplne normálne. Babka si položí svoju nákupnú tašku na lavičku, aby ju nebolel chrbát od nákupu. Všetci čakajú na svoj spoj a dúfajú, že zápchy nebudú tak veľké ako minulý týždeň. Príde prvý trolejbus a odvezie čakajúcich. Medzitým prichádzajú ďalší.

8:08 Na zastávku na Hodžovom námestí prichádza skupina Rómov v pracovnom oblečení, ktorí idú do práce tak, ako ostatní. Postavia sa priamo na zastávku a slušne sa medzi sebou rozprávajú. Avšak tí, ktorí idú okolo, si môžu všimnúť podozrivé „skupinkovanie“ ľudí okolo zastávky. Čo sa tu deje?

8:10 Prichádza muž v obleku s kufríkom, ktorý sa postaví čo najďalej. Ostatní ho neváhajú nasledovať a zastávka je odrazu takmer prázdna – nájdeme na nej len skupinku Rómov, ktorí stále čakajú na zmeškaný trolejbus.

8:13 Trolejbus konečne prichádza a skupinka Rómov nastupuje do trolejbusu. O pár minút je zastávka opäť zaplnená a život na Hodžovom námestí pokračuje ďalej.

Prečo sa ľudia na Hodžovom námestí takto podvedome separujú od skupinky Rómov, ktorí čakajú na svoj spoj do práce? Mnohí si to neuvedomujeme, no stále sa medzi nami nájdu rasisti, ktorí  ani nemusia postrehnúť to, že sú rasistami. Kontrolná otázka: sadli by ste si v trolejbuse vedľa Róma?

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokSúťaž o knihu: Jedz, Modli sa a Miluj
Ďalší článokNadupaný triler Únos
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.

Comments are closed.