Nadupaný triler Únos

0
2134

Únos je vynikajúco napísaný, pútavý triler, ktorý budete hltať od prvých strán.

Odohráva sa v predvianočnom Manhattane v New Yorku. Pred Katedrálou sv. Patrika stojí mladá žena, ktorá v ruke drží ceduľku s nápisom „Pomoc“. Nikto si ju nevšíma. Krátko nato ju niekto presne mierenou ranou do čela zastrelí. Pokojná atmosféra nadobúda krvavé rozmery. A o pár minút stojí pre katedrálou malý chlapec, v ruke drží mobil a plní pokyny únoscu. Čas beží. Zostávajú štyri minúty…

Unos

Na scénu prichádza zvláštna agentka FBI Eve Rossiová, ktorá je špičkovou vyjednávačkou a kedysi viedla netradičnú a veľmi kontroverznú jednotku Vidocq.
Pri jej zriadení sa inšpirovali Eugènom Vidocqom, jedným z najznámejších francúzskych zločincov, ktorý však na sklonku svojej kriminálnej kariéry poskytol služby polícii. Vidocq sa stal legendou v boji proti zločincom a nakoniec aj riaditeľom Suréte.
Evina jednotka Vidocq sa tiež skladá z kriminálnikov, je v nej jeden z najlepších svetových hackerov, falšovateľ peňazí, zlodej… kriminálnici, ktorí sú však geniálni vo svojej profesii a ako celok dokážu neuveriteľné veci.

Mesto aj katedrálu teda ohrozuje nebezpečný útočník, ktorého identita je neznáma, on však veľmi dobre pozná agentkinu minulosť. Prostredníctvom malého chlapca tlmočí svoje požiadavky, vzápätí sa ozve výstrel a na zem padá mŕtve telo. Je to chlapec, či narýchlo prizvaná vyjednávačka FBI?
Eve má nájsť a priviesť päť náhodne vybratých rukojemníkov. Svedkov, ako ich nazýva únosca. Eve sa dá zatiahnuť do nebezpečnej hry s protivníkom, ktorého zámery sú zjavne zlovestné, hoci nikto netuší, ako sa tento čudný súboj skončí. K dohode medzi únoscom a políciou však nedochádza.

Únosca výborne pozná manuál vyjednávačov. 

Poučky hovoria, že s únoscom treba čo najskôr nadviazať spojenie a vytvoriť si čosi ako vzťah. Zistiť, čo považuje za dôležité. Rodinu? Prácu? Záľuby? Má nejaké obľúbené miesto v horách alebo pri vode? V podstate je to veľmi prosté – treba si ho získať, prejaviť pochopenie, dostať sa mu do hlavy a potom ho zlomiť. Najprv ho však musí natoľko spoznať, že dokáže predvídať každé jeho slovo a ťah.

Eve je bezradná, napätú situáciu sa teda snaží riešiť s pomocou tajnej jednotky Vidocq. Hodiny neúprosne odkrajujú vymeraný čas, ktorý však nahráva skôr páchateľovi.

Kto však za túto drámu nesie zodpovednosť? Prečo musia umierať nevinní ľudia? Dokáže Eve so svojím tímom zabrániť ďalšej tragédii?

Únos je nesmierne napínavý príbeh s nečakaným rozuzlením, ktorý prečítate na jeden dúšok.