Vynikajúce tipy, vďaka ktorým môžete pracovať bez najmenšej chyby

0
1273

Práca na diaľku je v poslednej dobe veľmi populárna, teraz v dobe obmedzení ešte viac. Tí, ktorí si ale myslia, že je jednoduchá, sa mýlia. Odľahlá stránka tohto typu plnenia pracovných úloh má svoje nevýhody, ktorým čelia mnohí zamestnanci spoločností. Predovšetkým je to pokles produktivity, s ktorou si mnohí vôbec nevedia poradiť, pretože boli doteraz zvyknutí na niečo úplne iné.

Aby ste tomu zabránili, ponúkame vám niekoľko dobrých tipov, s ktorých pomocou sa môžete pripraviť na prácu lepšie a zbaviť sa zároveň negatívnych faktorov, ktoré vás neustále rozptyľujú. Možno potom zistíte, že aj práca na diaľku môže byť produktívnejšia ako z kancelárie, ak sa o ňu budete usilovať nasledovnými spôsobmi.

Vytvorte si pohodlné pracovisko

Ak si myslíte, že práca na gauči je pohodlnejšia, mýlite sa. Táto metóda znižuje produktivitu a má nepriaznivý vplyv na vaše telo – váš chrbát má nesprávnu polohu, vaše ruky sú znecitlivené a objavuje sa bolesť krku. Všetky tieto a mnohé iné faktory ovplyvnia zhoršenie vášho pracovného postupu.

Z tohto dôvodu si vo vlastnom záujme vybavte svoje pracovisko vhodným doplnkami. Urobte ho pohodlným, aby zároveň v jeho blízkosti neboli žiadne rozptýlenia. Pohodlná stolička, stôl so všetkým, čo potrebujete, budú skvelými pomocníkmi pri práci z domu. 

Veľmi dobre pomáha aj príjemná hudba v pozadí. Pomôže vám ľahšie naladiť sa na pracovnú náladu a odstráni nudu.

Pokiaľ však máte vo svojom domácom prostredí príliš veľa rozptýlenia a nedokážete sa na prácu dobre sústrediť, vyskúšajte coworking. Zdieľaný priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne a bez negatívnych vplyvov pracovať tak, ako vám to vyhovuje!

Vytvorte si pracovný rozvrh

Ak váš pracovný deň v kancelárii začínal ráno o siedmej hodine, mali by ste v tomto trende pokračovať aj doma. Karanténa a obmedzenia sa koniec koncov skončia a vy sa budete musieť vrátiť do kancelárie.

Preto by ste nemali porušovať svoj biologický rozvrh, ale sa držať konkrétneho plánu. Na udržanie tónu pracujte v obvyklom rytme. Zobuďte sa minútu pred začiatkom pracovného dňa. Krátke cvičenie, sprcha, raňajky – vám pomôžu zostať fit aj pri práci z domu.

Ak nie je váš pracovný deň viazaný na hodiny, začnite pracovať ráno. Na začiatku dňa si naplánujte, čo je potrebné urobiť ako prvé, a ktoré úlohy sú druhoradé.

Dohodnite sa s kolegami na hlavných komunikačných kanáloch

Vďaka nim môžete byť vždy a rýchlo v kontakte a riešiť zložité úlohy spoločne. Nainštalujte si do smartfónu alebo tabletu ďalší potrebný softvér. Najlepší je Skype, no v nutných prípadoch a pri dodržaní všetkých hygienických zásad, vám môže na dôležité rokovanie veľmi dobre poslúžiť aj výhodný prenájom zasadačky.

Povedzte nie rozptyľovaniu

Tu vám pomôžu špeciálne programy, ktoré dokážu monitorovať čas strávený pri práci a priebeh vykonaných úloh. Ak sa budete riadiť touto radou, žiadna séria na ďalšej karte vás nebude odvádzať od cesty k dokončeniu úlohy.

Okrem televízie môžu samozrejme odvrátiť pozornosť aj stránky so sociálnymi sieťami, najnovšie správy a televízne programy, ďalšie faktory, ako napríklad deti.

Robte si prestávky

Pravidelné a krátke prestávky vám pomôžu rýchlo sa zotaviť z neúmerného zaťaženia. Počas nich je ale lepšie prejsť na iný druh činnosti, napríklad na cvičenie, varenie večere alebo prechádzku po ulici.

Takýto prepínač vám pomôže rýchlejšie a efektívnejšie vykonávať úlohy, ktoré sa vám už možno zdali nezvládnuteľné. Aby ste na prestávky nezabudli, stanovte si pripomienky. Sú skutočne efektívne, najmä ak ste veľmi zanietení v pracovnom postupe.

Hýbte sa

Fyzická aktivita je veľmi dôležitá pri každej práci. Teraz doma ale máte možnosť vstávať a robiť jednoduché cviky každú hodinu a bez obmedzení. Môžete prísť o pár kíl navyše a okrem toho, to bude mať veľmi priaznivý vplyv na váš pracovný harmonogram a pomôže vám byť produktívnejší.

Ak sa teda vaša kancelária prepla do režimu vzdialenej práce, nezúfajte. Aj v špeciálnom priestore je možné  pracovať efektívne a produktívne, ak odstránite rušivé faktory, správne vybavíte svoje pracovisko a pochopíte, že aj týmto spôsobom môžete urobiť viac a mať pritom čas pre seba a svoju rodinu.

Zdroj obrázka: ESB Professional/Shutterstock.com