Vieme, ako nás vnímajú cudzinci. Slováci sú podľa nich najviac…

0
3923

Hoci je Slovensko malá krajina, ktorú nepoznajú všetci a z ďaleka nie je taká známa ako iné európske krajiny, z roka na rok k nám cestuje viac turistov. Podobne viac Slovákov cestuje, a tak prichádzajú do kontaktu s cudzincami. Aké o nás kolujú chýry? Čo je len banálny stereotyp a čo realita?

clanok - ako vnimaju slovakov cudzinci2

Povestná pohostinnosť

Týmto sa slovenský ľud pýši v propagačných materiáloch, ale kde je skutočnosť? Nejeden zahraničný turista mal so Slovákmi neblahú skúsenosť, keď ho chceli podviesť, pýtali si vyššiu sumu za odvoz taxíkom alebo mali rasistické narážky. Samozrejme, vo väčších slovenských mestách, najmä v Bratislave, sa začína prejavovať kozmopolitná atmosféra podporená všadeprítomnou globalizáciou, ale v menších mestách a obciach sú obyvatelia stále plní všakovakých predsudkov.

Šikovnosť

V Slovákoch je odveká priebojnosť, chuť bojovať a zapierať sa, vďaka čomu sa našinci dokázali v zahraničí vypracovať na tie najvyššie miesta spoločnosti. Či už ide o vojnových emigrantov, alebo záujemcov o prácu, vždy sa v novom prostredí vieme presadiť našou pracovitosťou a šikovnosťou. Je to badateľné aj v školstve. Hoci študenti nadávajú na tamojší školský systém, je takmer železným pravidlom, že keď sa Slovák vyberie na výmenný študijný pobyt do zahraničia, dosahuje výborné výsledky bez veľkej námahy.

Otvorenosť

Najmä mladí ľudia zo Slovenska, ktorí veľa cestujú, spoznávajú kultúry a absolvujú študijné pobyty, vytvárajú imidž našej krajiny. Obyvatelia štátov, kde Slováci študujú, sú veľakrát prekvapení našimi schopnosťami komunikovať v angličtine a postarať sa o seba.

Máme aj svoje tienisté stránky

Na viacerých cestovateľských fórach si môžete prečítať nelichotivé komentáre o Slovákoch. Mnohí turisti alebo cudzinci, ktorí tu žijú už pár rokov, si nevedia zvyknúť na veľmi časté rasistické narážky a urážky, na xenofóbiu, neochotu a sebectvo. Cítia sa odmietaní spoločnosťou a nevedia si nájsť mnoho priateľov. Všeobecne, Slováci sa boja niečoho nového, majú obavy robiť kompromisy a akceptovať odlišnosti. A nielen čo sa týka národností…

Donebavolajúci stav politiky

Už aj zahraničné médiá si všimli, že tu čosi nesedí. Že na Slovensku sa pod spravodlivosťou myslí niečo iné ako vo zvyšku sveta. Neprestajné korupčné škandály, rodinkárstvo, nedotknuteľnosť štátnych činiteľov a neschopnosť štátnych orgánov veci riešiť, šokuje zahraničie čím ďalej, tým viac.

Čítajte aj:

V Holandsku si za potraviny priplatíte, najmä však za chleba

Za logami slávnych spoločností sa neraz skrýva zaujímavý príbeh

Milujeme Slovensko: Prečítajte si, aké je to túlať sa Pieninami. Len tak.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ