Olympijské hry v Tokiu budú vyzerať inak. Prečítajte si, čo sa zmení.

0
2878

Aké budú Olympijské hry v Tokiu 2020?

Hry v Riu skončili, je čas zamerať sa na budúcnosť. Na čo sa teda môžeme tešiť o štyri roky?

Namiesto ponocovania budíček

Po prvé, časový posun nám zrejme bude priať viac. Kým v Riu je o 5 hodín menej ako na Slovensku, v Tokiu sú „popredu“ o 7 hodín. To znamená, že večerné futbalové či tenisové finále nebudeme musieť sledovať nadránom, ale poobede. Mínus však je, že olympijský program bude končiť už okolo tretej poobede.

Kedy budú k dispozícii lístky?

Zatiaľ by ste ich zháňali márne. Vieme však, že priemerná cena sa bude pohybovať okolo 7000 jenov, čiže asi 60 eur. Lístky na otváraciu ceremóniu by vás vyšli od 25-tisíc jenov (220 eur) do 150-tisíc jenov (1320 eur).

Škandálom sa nevyhli

Bohužiaľ, je to pravda. Odkedy sa v roku 2013 rozhodlo o dejisku olympijských hier 2020, problémy zahŕňajúce úplatky Medzinárodnej atletickej federácii či samotný olympijský štadión na seba nenechali dlho čakať.

Hovorí sa, že predstavitelia tokijskej kandidatúry poslali na účet figurujúci v centre atletického korupčného škandálu sedemmiestnu sumu. Situáciu vyšetrovala francúzska polícia.

Okrem toho museli japonskí organizátori opakovane zvolať súťaž o návrh štadióna, a to po tom, ako zavrhli pôvodný výherný návrh Zahy Hadid pre obavy z nedostačujúceho rozpočtu a nadmernej veľkosti stavby.

Nový návrh je na svete a už ho stihli obviniť, že vykradol ten pôvodný. A keby to nestačilo, architekt do návrhu zabudol zakomponovať miesto pre olympijský oheň.

Nádielka nových športov

Medzinárodný olympijský výbor prednedávnom potvrdil, že na najbližších olympijských hrách uvidíme o päť športov viac. Medzi 39 súčasných športov pribudne bejzbal, karate, lezenie, surfovanie a skateboarding. Pre netball, squash či snooker sa miesto nenašlo a neuspeli ani stolové hry bridge a šach.

http://www.telegraph.co.uk/olympics/2016/08/21/tokyo-2020-everything-we-know-about-the-next-olympic-games/