Merkelová: Obyvatelia Nemecka tureckého pôvodu by mali byť lojálni

0
1097

Berlín 23. augusta (TASR) – Obyvatelia Nemecka tureckého pôvodu by mali byť ku krajine, v ktorej žijú, lojálni. Povedala to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová v rozhovore pre denník Ruhr Nachrichten, informovala agentúra DPA.

Výmenou za lojalitu ponúka Merkelová obyvateľom tureckého pôvodu, že vláda „vypočuje ich potreby a bude sa ich snažiť pochopiť, pri čom bude spolupracovať s organizáciami venujúcimi sa migrantom.“ V Nemecku žije približne trojmiliónová turecká diaspóra, uvádza DPA. Sú medzi nimi aj prívrženci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tým nemecká kancelárka neupiera možnosť vyjadriť svoj názor, ale apeluje, aby ho prejavovali pokojne a demonštrovali bez násilností.

Nemecko-turecké vzťahy sa v posledných časoch zhoršili. Môžu za to spory týkajúce sa migračnej krízy, uznanie arménskej genocídy nemeckým parlamentom a rozdielny pohľad na čistky, ktoré sa v Turecku rozpútali po nedávnom neúspešnom pokuse o prevrat. Minulý týždeň turecký minister zahraničných veci Mevlüt Čavušoglu v súvislosti s týmito čistkami obvinil nemecké médiá z manipulovania a dezinformácií, ktoré nemajú nič spoločné s realitou v Turecku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ