V nákupných centrách sa stále fajčí, aj pri detských hrách

0
1671

Minulý rok sme to tu riešili. Napísali sme na ministerstvo zdravotníctva a dostali sme odpoveď, že s týmto problémom sa budú onedlho zaoberať zákonodarcovia a počíta sa s ním. Žiaľ presné znenie si nepamätám a aj správa sa momentálne nechce nechať nájsť. Nuž ale ak o probléme fajčenia v nákupných uzatvorených strediskách vedia, azda aj už konali. Alebo nie?

Určite nie! Zašli sme sa pozrieť do nákupných centier, kde problém bol opakovaný. To isté ako pred pár mesiacmi. Kaviarne v strede chodieb, pritom hneď vedľa vrtuľník, džíp, alebo vláčik pre deti. Fajčiari si veselo pofajčievajú naďalej sediac si pri kávičke, ale akoby im neprekážalo, že ten smrad ide naokolo k deťom, k rodinkám, na každého čo prechádza okolo. Neexistuje napríklad šanca, aby ste si zašli nakúpiť športové oblečenie do predajne EXIšport na Zlatých Pieskoch v Bratislave bez toho, aby ste necítili cigaretový smrad. Obľúbená predajňa je dokonca sama napáchnutá smradom, ktorý do nej ide cez nezatvárateľný priechod.

Problém tu stále je a nekoná sa nič proti nemu:
Zákony teda ani po roku neexistujú, nikto ich neschválil a ani len tak skoro schválené nebudú. Vláda padla a tým padlo aj viacero vecí, ktoré mali prísť. Napríklad padli aj dotácie za solárne panely, čo bola nie malá suma pre mladú rodinu, ktorá s nimi rátala. Práve tejto nenormálnej a rozvrátenej vláde, ktorá nedokáže byť ani tímová voči sebe, ani ústretová voči ľuďom, sa môže obyčajný človek poďakovať za veľké straty, ktoré pocítil doteraz a väčšie, ktoré ešte len prídu. Voči tu spomenutému problému sa neudeje nič, pretože všetko je pozastavené, a akosi sa neriešia niektoré celkom banálne veci, ale hlavne logické a nutné. Cigarety nemajú čo patriť na uzatvorené miesta, kde sú deti. Ale to vie asi každý, len tí hore riešia radšej vlastnú budúcnosť ako niekoho iného…