V Čechách aj na Slovensku sa väzňom udeľovali prezidentské amnestie

0
1667

Dnes nadobudli platnosť amnestie udeľované slovenským a českým prezidentom predovšetkým k 20. výročiu samostatnosti oboch krajín. Obaja sa rozhodli venovať slobodu väzňom s menej závažnými prešľapmi a starším väzňom na základe niekoľkých kritérií, u ktorých je malá pravdepodobnosť zopakovania trestného činu. Na Slovensku sa očakávalo, že by mohol amnestiu získať Dušan Cinkota alebo Rastislav Žitný. Ani jeden z nich však domov nepôjde. Presný počet slovenských amnestií nie je známy.

Dara Rolins oslobodená
Hoci samotná Dara sa o nič také nesnažila a s touto možnosťou nepočítala, jednou z oslobodených v rámci odpustenia podmienečného trestu českým prezidentom Václavom klausom, je aj Dara Rolins. Vodičák jej však nevrátia, takže radosť je polovičná. Je tak jednou z približne 7000 ľudí, ktorí v Čechách amnestiu dostanú. Všetko však v priebehu dneška posudzuje väzenská komisia, od rána prepúšťajúca tých väzňov, u ktorých je amnestia možná. Hlavný rozhodujúci je sudca, ktorý má na posúdenie toho, či sa niekomu zmení alebo nezmení nasledujúci život len niekoľko desiatok minút. To je celkom málo, ale stále lepšie ako nič.

Všetko má svoje plusy aj mínusy
Samozrejme, že každé závažné rozhodnutie má svoje aj plusy aj mínusy. V tomto prípade sa preplnené väznice môžu tešiť na lepšie podmienky, zníženie stavu, zníženie nákladov na prevádzku, stravovanie a mnoho ďalšieho. Štát tak bude menej stáť starostlivosť o väzňov. Na druhej strane sa medzi „amnestiovateľnými“ pokojne môžu nachádzať aj šialenci s úmyslom páchať trestnú činnosť aj naďalej, keďže to môže byť jediná cesta pre nich, ako prežiť. Nie na každého čaká rodina a hoci by nemalo ísť o recidivistov, aj tí raz sedeli po prvý krát a z nejakého dôvodu si posedeli aj druhý krát. Je január,nie príliš vhodné obdobie na návrat väzňov, následne nechcených členov rodín. Snáď toto nebude častý prípad tých súčasných amnestií.