Útoky žralokov: Najrizikovejšie územia v USA

0
5145

1

Plánujete dovolenku v USA a chcete sa zastaviť aj na pobreží? Chcete si užiť dovolenku pri mori v Spojených štátoch amerických a bojíte sa žralokov? Prečítajte si článok a dozviete sa, kam ísť, ak sa chcete útokom žralokov vyhnúť. Niektoré pláže v USA sú až chronicky známe útokmi žralokov na ľudí, zatiaľ čo ostatné sú bezpečné. Rozsiahly výskum špecialistu na útoky žralokov Ralpha Colliera, ktorý trval pätnásť rokov, konečne odhaľuje šokujúce a detailné informácie o útokoch žraloka v celej USA. Máte už svoju dovolenku naplánovanú?

 

Výsledok pätnásťročnej štúdie: Východné pobrežie USA je najrizikovejšie!

Obrázok z National Geographic od morského biológa Ralpha Colliera detailne ukazuje najrizikovejšie územia útokov žralokov v Spojených štátoch amerických od roku 2000. Najviac útokov žralokov v USA od roku 2000 bolo zaznamenaných v oblasti teplých vôd na Floride. Florida je známa svojou bujnou faunou a pre jej obyvateľa je úplne normálne kráčať po ceste a stretnúť aligára. Bezpečne nie je ani vo vode a práve tu by ste sa mali o svoj život obávať najviac. Vysnívaná dovolenka v Miami preto nemusí skončiť šťastne. Okolie Palm Beach je však relatívne bezpečné v porovnaní s Volusia County, severne od Miami. Tu sa za posledných pätnásť rokov stalo až 176 nevyprovokovaných útokov žraloka na človeka v mori. Blízkosť obrovských močarísk Everglades robí toto miesto najnebezpečnejším na Floride a možno aj v celej USA.

 

Útokmi žralokov je preslávené aj San Francisco, kde chladné vody Tichého oceánu provokujú žraloky, čo však nevadí miestnym surfistom. V porovnaní s Floridou je San Francisco relatívne bezpečné.

zdroj: NG Staff, Ralph Collier, Global shark attack file
zdroj: NG Staff, Ralph Collier, Global shark attack file

Surfovanie na Havaji nemusí skončiť šťastne. Kde budete v bezpečí pred žralokmi?

Veľmi obľúbená destinácia najmä Američanov a Japoncov je aj rajom pre surfistov. Ideálna poloha na polceste medzi USA a Japonskom, v strede Tichého oceánu, je populárna pre vysoké vlny. Havaj je vyhľadávaným miestom surfistov z celého sveta, no nie všetci sa z ostrova vrátia domov s príjemnými spomienkami na dovolenku. V oblasti hlavného mesta Honolulu sa za posledných pätnásť rokov stalo 19 útokov žralokov na ľudí v mori. Spolu s útokmi z ostrova Maui je to až 54 útokov za pätnásť rokov, čo sú v priemere až štyri útoky ročne. Pred cestou na Havaj sa teda vyhnite ostrovu Maui a neodporúča sa surfovať ani v okolí Honolulu.

3

Dovolenka v USA je nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa nemusí skončiť tragicky, ak sa vyhnete rizikovým oblastiam s častým útokom žraloka. Ak sa plánujete kúpať v oceáne, vyhnite sa severnej časti Floridy, kde sa za pätnásť rokov stalo neuveriteľných 176 útokov, čo činí až 11 útokov každý rok.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokBibliotéka už zajtra
Ďalší článokNa Marse postavíme domy z ľadu
administrátor stránok, autor článkov o rôznych zaujímavostiach zo sveta zábavy, vedy, zistenia a akcie...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ