Na Marse postavíme domy z ľadu

0
2239

Spoločnosť NASA v tomto roku vyhlásila súťaž o návrh obydlia na červenej planéte.
27. septembra boli vyhlásené prvé tri miesta víťazov. Navrhované príbytky mali využívať lokálne materiály a zdroje a byť zhotovené pomocou 3D tlačiarne. Účastníci vytvorili originálne pohľady na architektonické riešenia mimozemských príbytkov. Prvé miesto získal návrh od Team Space Exploration Architecture a Clouds Architecture.

Courtesy of SEArch&Clouds AO
Courtesy of SEArch&Clouds AO

Prvý problém, ktorý bolo potrebné vyriešiť, bol vysoký stupeň radiačného žiarenia na povrchu planéty. Doterajšie pokusy vytvoriť vhodné obydlie riešili problém ich umiestnením do podzemia, pod zemou sa ale, pravdepodobne, nachádzajú látky škodlivé pre zdravie človeka. Nový návrh domu zhotoveného z ľadu sa zbavil oboch problémov.

Courtesy of SEArch&Clouds AO
Courtesy of SEArch&Clouds AO

Stavba je pokrytá ľadovou vrstvou, ktorá neprepúšťa radiačné žiarenie smerom dnu, ale zároveň umožňuje prestup svetla. Ľad je obalený priehľadnou nafukovacou ETFE membráou, ktorá udrží jeho stabilitu v prostredí a teploty pod nulou počas celého roka zabránia jeho roztopeniu.

Courtesy of SEArch&Clouds AO
Courtesy of SEArch&Clouds AO

Podľa návrhu by malo byť jadro modulu dovezené na Mars vcelku. Po pristátí sa pomocou 3D tlačiarne vytlačia základy celej stavby. Po ich inštalácii na povrch planéty sa okolo stavby nafúknu ETFE fólie vytvárajúce vzdušnú atmosféru. Tieto fólie sú kľúčovou časťou projektu, keďže zabezpečujú stabilitu vonkajších ľadových stien. Ďalšie kroky budú prácou robotov vo vnútri príbytku. Okolo vrstvených obručí vytlačia pevnú priehľadnú stenu z vody, vlákna a aerogélu, ktorá má izolačnú funkciu. Pod ňou vznikne ešte vnútorná vrstva priamo kryjúca jadro modulu. Izolačná vrstva má za úlohu zaistiť vhodnú vnútornú teplotu bez toho, aby roztopila vonkajší ľadový obal.

Courtesy of SEArch&Clouds AO
Courtesy of SEArch&Clouds AO

Modul má niekoľko poschodí a súkromné aj spoločné priestory. Dostatok kyslíka zabezpečuje záhrada s hydroponicky pestovanými rastlinami (len s použitím vody). Priestor medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou je vlastne akási nárazníková zóna. Ľudia tak budú môcť vyjsť z vnútra modulu do atmosféry Marsu bez použitia špeciálnych oblekov a atmosféra zostane nekontaminovaná človekom. Poslednou fázou bude príchod budúcej posádky.

Zdroj: arch2o.com