Tradičný univerzál medzi stavebnými materiálmi a jeho zaujímavé výhody

0
779

V minulosti patrilo drevo k základným a spolu s hlinou k jediným stavebným materiálom, ktorých kvality sa osvedčili svojou odolnosťou dodnes. Návrat k výhodám a pozitívnym vlastnostiam dreva zažívame aj dnes, pretože prax potvrdila prínos tohto materiálu vo viacerých smeroch.

Množstvo pozitívnych konštrukčných vlastností, ktorým len horko ťažko iný materiál konkuruje, robí z dreva univerzál vhodný pre využitie na rôzne účely.

Unikát medzi stavebnými materiálmi

Nielen klimatické zmeny, ale aj energetická kríza nás postupne nútia premýšľať nad výberom materiálov, ktorými sa obklopujeme. Verejnú kanalizáciu je napríklad možné nahradiť dostatočne veľkým septikom. Klasické stavebné materiály sa dajú plnohodnotne alternovať drevom.

Drevo patrí k jedným z tých, ktorým dokážete pokryť v stavebníctve viaceré potreby.

Materiál sa dnes s obľubou používa aj na zhotovenie štýlových drevostavieb, ktoré sa právom pýšia svojím prínosom z hľadiska ochrany klímy a životného prostredia, energetickej efektívnosti, ekológie, trvalej udržateľnosti a zdravého bývania.

Výrazná úspora nákladov na vykurovanie vďaka vynikajúcej tepelnej izolácii

Drevo má zlú vodivosť, čo však nie je dôvod na paniku. Práve naopak. Vďaka svojej zlej vodivosti ponúka vášmu domu veľmi dobrú izoláciu. A aj rastúci záujem o kvalitné montované stavby je toho jasným dôkazom.

Po celý rok sa tak môžete vďaka vysokej energetickej účinnosti montovaného domu tešiť z optimálnej interiérovej klímy a teploty vzduchu, ktorou sa vo výraznej miere znižujú náklady na vytvorenie optimálneho teplotného komfortu.

Drevo vytvára ideálne podmienky na dobrú reguláciu vlhkosti a klímy

Drevo je vďaka svojej bunkovej štruktúre s otvorenými pórmi aj mimoriadne priedušné a má veľmi dobrú reguláciu vlhkosti. Ako prirodzená klimatizácia zabezpečuje vyváženú vlhkosť a miernu vnútornú klímu v každom ročnom období. To následne zaručuje najlepšie možné zdravé bývanie a tým aj výrazné zvýšenie kvality života v interiéri. Z tejto všestrannej príjemnej atmosféry profitujú najmä alergici a astmatici.

Ďalšou zdravotnou výhodou pre alergikov a astmatikov je fakt, že drevo ako chemicky neošetrený materiál neuvoľňuje do ovzdušia žiadne toxické či škodlivé látky ako laky, farby a napúšťadlá, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie či zdravie. Naopak, vplyvom dreva v našom okolí sa zvyšuje koncentrácia záporných iónov, čo podporuje našu psychickú pohodu a zlepšuje náladu.

Zdroj obrázka: Leszek Glasner/Shutterstock.com

Čítajte tiež: