To najhoršie, čo si na raňajky môžete dať

0
2658

obr1

Vraví sa, že raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Má to niečo do seba, nakoľko raňajky sú prvé jedlo, ktoré si ráno dáme hneď po tom, ako sa zobudíme. Žalúdok je po osemhodinovom nočnom odpočinku prázdny a je kľúčové, čo mu ráno doprajete. Práve v tomto čase je žalúdok oveľa citlivejší a nestrávi všetko. Rôzne produkty sa predbiehajú v marketingu, ktorý je lepší a ktorý pomalšie uvoľňuje energiu. Na trhu nájdeme rôzne keksíky, cereálie či kaše, ktoré si kupujeme v domnienke, že nás ráno naštartujú na náročný deň. Aké sú však tie najhoršie jedlá, ktorými môžeme všetko pokaziť?

 

Energetická vlna s rýchlym poklesom. Aj to dokážu muffiny

Jedno z najhorších jedál na raňajky sú jednoznačne muffiny. Pri otázke čo je dobré na raňajky, práve muffiny nenájdete v takmer žiadnom rebríčku. Prečo? Ide o takzvanú prázdnu energiu. Muffiny obsahujú veľa cukru a múky a naopak, neobsahujú žiadne zdravé tuky alebo bielkoviny. Rýchle cukry v muffinoch spôsobia veľký príval energie hneď po tom, ako ich skonzumujete. Túto energiu však telo nevie zužitkovať naraz, a preto si veľkú časť odloží vo forme tukových zásob. Muffiny a iné sladkosti sú preto veľmi nevhodným jedlom na začiatok dňa. Rýchly príjem energie sa odrazí práve na vašej postave.

 

obr2

Bagel, toast či sandwich? Radšej nie

Ak hľadáte náhradu chleba, možno ste sa zamysleli aj nad báglami či rôznymi toastami. Ide o veľmi nezdravé náhrady klasického chleba, ktoré vám môžu hneď zrána vyvolať tráviace problémy. Prečo? Tieto náhrady pečiva mnohokrát obsahujú veľkú dávku cukru či karamelu. Z toho dôvodu prevyšujú kalorické hodnoty chleba. Ak vám chlieb nechutí, skúste ho nahradiť celozrnnými chlebíčkami, ktoré navyše obsahujú vlákninu, ktorá podporuje tráviaci proces. Bagel so syrom či zapečený toast by mal byť skôr výnimka než pravidlo.

obr3

Cerálie vás zradia, aj keď si myslíte, že sú zdravé

Prekvapivo aj niečo, čo znie tak zdravo, môže byť v skutočnosti veľmi nezdravé. Ide najmä o cereálie, ktoré obsahujú veľa cukru. Spoznáte to už na samotnom obale a neklamným znakom môže byť čokoládová príchuť či samotné kúsky čokolády. Tieto cereálie sú veľmi chutné, no u malých detí môžu byť prvým krokom k obezite. Vynikajúcou náhradou cereálií sú ovsené vločky, ktoré si môžete ochutiť medom alebo čerstvým ovocím. Aby sme však nehádzali všetky druhy cereálií do jedného vreca, nie všetky sú úplne zlé. Dôležité je nepozerať na cenovku, ale na obsah cukru na sto gramov.

obr4

Raňajky sú tým najdôležitejším jedlom dňa, ktoré by ste nemali podceniť. To, ako začnete váš deň, záleží aj na tom, čo ráno zjete. Vyhnite sa cukru, ktorý je veľmi obľúbenou prísadou všetkých vyhľadávaných ranných jedál. Pridržte sa klasiky – chleba, masla a zeleniny – a zdravie máte zaručené. Ak ste milovníci cereálií, dbajte obzvlášť na obsah cukru, ktorý môže byť najmä pri čokoládových druhoch privysoký