Laser na prúdovom lietadle bude čoskoro skutočnosťou

0
1663
autor:Air Force Research Laboratory
autor: Air Force Research Laboratory

Laserové zbrane v budúcnosti pravdepodobne zohrajú významnú rolu v oblasti leteckej obrany. Americká spoločnosť Lockheed, gigant zbrojného priemyslu, ktorá už otestovala tzv. zbrane so smerovanou energiou na zemi, oznámila teraz úspešné zvládnutie 60 testov laserového dela vo vzduchu. Doterajšie testy boli uskutočnené len s nízkovýkonným laserom, ale úspechom je, že zariadenie zvládlo vykompenzovať nepriaznivé pôsobenie turbulencií. Úryvok z vyhlásenia:

Zariadenie využíva najnovšie technológie a poznatky z aerodynamiky, aby sa minimalizovalo pôsobenie turbulencií na laserový lúč. Optický kompenzačný systém, ktorý používa deformovateľné zrkadlá, zaisťuje, že lúč sa cez atmosférou dostane až k cieľu. Inak by turbulencie vychýlili smer fotónov, vytvárajúcich laserový lúč, podobne ako hmla dokáže rozptýliť svetlo baterky.

Ak v testovaní obstojí aj vysokovýkonný laser, budú energetické zbrane, používané v lodnej a pozemnej obrane, môcť byť využité aj vo vzduchu.

Riaditeľ technológií spoločnosti Lockheed minulý rok povedal: „Prichádza zmena. Ak vyvinieme zbraň, ktorá dosiahne rýchlosť jeden mach, príde veľká zmena.” A laserové delo na prúdovom lietadle je jedným z prvých krokov k nej.

Výskum a práce v rámci programu Aero-adaptive Aero-optic Beam Control – ABC (voľný preklad: riadenie optického lúču vo vzduchu) už nejaký čas prebiehajú. Pokrok technológií je prísľubom budúcej kvalitnej obrany väčších lietadiel. Oproti guľometom používaných v druhej svetovej vojne majú laserové zbrane výraznú výhodu – dokážu zneškodniť aj riadené strely a bezpilotné lietadlá.

Zdroj: popsci.com