10 rád, ako sa zachovať pri teroristickom útoku

0
1018
10 rád, ako sa zachovať pri teroristickom útoku
Ohodnoť článok

Príprava nie je paranoja. Teroristické útoky v Európe pribúdajú, no osveta o tom, čo v takejto situácii robiť, je zatiaľ nedostatočná. Týmito desiatimi radami sa riaďte, ak sa, nedajbože, ocitnete pri teroristickom útoku.

Pripravte si telefón

Uložte si do telefónu miestne čísla na políciu, hasičov či záchranku pre prípad, že by ste ich počas krízy potrebovali. Majte otvorené sociálne siete, aby ste rýchlo dokázali uistiť rodinu a kamarátov o tom, že ste v poriadku. Aplikáciu s baterkou umiestnite na popredné miesto v telefóne, aby ste sa k nej dostali rýchlo v prípade výpadku svetla. Noste so sebou nabíjačku na telefón.

Myslite na sebaobranu

Ak vás napadnú, čo použijete ako zbraň? Zrejme žiadnu nemáte v batohu, no musíte byť kreatívni. Niektoré predmety sa určite dajú využiť pri sebaobrane. Identifikujte ich a majte po ruke.


Tip redakcie: Tohoto sa ako ľudia bojíme najviac


Zbystrite zmysly

Zložte si slnečné okuliare, vyberte z uší slúchadlá. Na to, aby ste dokázali reagovať na vývoj kritickej situácie, potrebujete mať zmysly v najlepšej forme.

Zabezpečte svoj priestor

Bez ohľadu na to, či ste doma alebo v hoteli, zamknite dvere. Skontrolujte, či máte zamknuté auto. Mnohí teroristi pri snahe o útek kradnú vozidlá.

Majte po ruke vodu a lieky

Ak plánujete dlhší čas vo veľkom dave, nezabudnite si zobrať vodu a majte so sebou lieky, ktoré treba užívať pravidelne.

Noste so sebou doklady

Nenechávajte na byte doklady či kreditné karty. Pre istotu si spravte aj kópiu pasu či vodičského preukazu pre prípad, že by blízki potrebovali niektoré z týchto informácií.

Nájdite únikové východy

Hlavný vchod zväčša nie je jediná cesta, ako opustiť miestnosť. Všímajte si vždy aj únikové východy. Rátajte medzi ne aj schody.

Chráňte svoju rodinu

Pamätáte si školské cvičenia o tom, ako sa zachovať v prípade katastrofy? Môžete si také spraviť aj doma s rodinou. Niektorí rodičia nechcú preberať obranu pred teroristickým útokom so svojimi deťmi. Iní si myslia, že je to lepšia možnosť, ako nevedieť, čo v takej situácii robiť.

Buďte pripravení aj doma

Určite si vo svojom dome bezpečné miesto, kde sa všetci stretnete, keby sa niečo stalo. Majte v zásobe potraviny pre prípad núdze. Spravte zo svojho domu čo najmenej pravdepodobný cieľ. Útočníkov často odradí zaparkované auto pred domom, pes, zvuk nahlas pustenej televízie či bezpečnostný alarm.

Dávajte pozor na okolie

Susedské hliadky nefungujú, ak nikto nedáva pozor. Zločinci počas prípravy na útok často sledujú vytipovaný dom i celé susedstvo. Všímajte si podozrivé správanie vo svojom okolí a nebojte sa ho nahlásiť.

Čítajte tiež:

9 faktov o US Open, ktorými sa blysnete pred kamarátmi

Kim Čong – šialený diktátor miluje basketbal

Trendy v cestovaní na základe údajov z Vyhľadávača Google


Zdroj: https://www.psychologytoday.com/blog/why-bad-looks-good/201708/10-ways-protect-yourself-in-terrorist-attack

ZANECHAŤ ODPOVEĎ