9 faktov o US Open, ktorými sa blysnete pred kamarátmi

0
2301

Pomaly sa blíži posledný zo štyroch tenisových vrcholov – US Open. Americký grandslamový turnaj sa tradične začína v posledný augustový pondelok. Tento rok to vyšlo na 28. augusta. O tituly budú bojovať Roger Federer, Rafael Nadal, Maria Šarapovová, ale aj naša Dominika Cibulková. S týmito deviatimi zaujímavými faktami o newyorskom podujatí sa môžete blysnúť pred kamarátmi.

Turnaj sa nevolal US Open odjakživa

 Slovo „open“ sa do názvu turnaja dostalo až v roku 1968, keď sa začala tzv. open éra. To znamená, že sa na grandslamoch odvtedy mohli zúčastňovať nielen amatéri, ale aj profesionáli. Keď podujatie v roku 1881 založili, konalo sa v Newporte pod názvom US National Singles Championship. Do New Yorku sa presťahoval až v roku 1924. Medzitým mal dvojročnú zastávku vo Philadelphii. Podujatie sa do roku 1978 konalo v areáli tenisového klubu vo Forest Hills. Až pred 39 rokmi sa presťahovalo do súčasného dejiska vo Flushing Meadows.

Ako prvý dal ženám toľko ako mužom

US Open ako prvý z grandslamov zaviedol rovnosť medzi turnajovými odmenami pre mužov i ženy. Stalo sa to v roku 1973, keď obhajkyňa titulu v ženskej dvojhre Billie Jean Kingová pohrozila bojkotom podujatia. Kingová totiž dostala za ženský titul v roku 1972 10-tisíc dolárov, pričom mužský šampión Ilie Nastase až 25-tisíc.

Po Kingovej pomenovali areál

Areál US Open bol známy aj ako americké Národné tenisové centrum. V roku 2006 ho premenovali na Národné tenisové centrum Billie Jean Kingovej, čím si uctili tenisovú legendu, ktorá vyhrala veľa veľkých turnajov a zaslúžila sa za rovnoprávnosť v odmeňovaní mužov a žien.

Grandslam vyrástol na „močiari“

O kurtoch vo Flushing Meadows kedysi ani nechyrovali. Dlho bola na veľkej 1200-akrovej ploche močaristá pôda. Spevnili ju až v roku 1936 v rámci príprav na megalomanskú Svetovú výstavu, ktorá sa v roku 1939 a 1940 konala v New Yorku.

V areáli je 45 dvorcov

Vo Flushing Meadows je až 45 kurtov a každý z nich sa využíva. Okrem štyroch najväčších štadiónov sa hrá aj na ďalších trinástich turnajových dvorcoch. Na tréning sa využíva šestnásť kurtov vonku a dvanásť pod strechou.

Modrá „revolúcia“

Prieskumy ukázali, že modrá farba vytvára najsilnejší kontrast k žltej tenisovej loptičke. Na US Open natreli povrch namodro ako prví už v roku 2005, čím divákom výrazne uľahčili sledovanie svojho najobľúbenejšieho športu.

Začali s „jastrabím okom“

US Open v roku 2006 ako prvý zo všetkých grandslamov zaviedol systém „jastrabieho oka“. Vďaka tejto technologickej vymoženosti je tenis oveľa spravodlivejší. Keď sa hráčovi nepáči verdikt rozhodcu, požiada o prehodnotenie situácie a všetci do pár sekúnd vidia videozáznam, ktorý jasne ukáže, či sa loptička dotkla čiary alebo nie.

Posuvná strecha je obrovská a drahá

Najväčší dvorec Arthura Asha má od vlaňajška posuvnú strechu, takže sa na ňom môže hrať aj v prípade tmy či dažďa. Zatiahnutie strechy trvá sedem minút. Nad žiadnym tenisovým štadiónom na svete nie je taká veľká strecha. Preto bola aj poriadne drahá. Organizátori za ňu zaplatili 150 miliónov dolárov.

Na pozemku je historická pamiatka

Svetová výstava sa konala vo Flushing Meadows aj v rokoch 1964 a 1965. Pri tejto príležitosti postavili obrovský glóbus s názvom Unisphere.  Veľká železná konštrukcia meria takmer 50 metrov a váži 450 ton. V roku 1995 dostala oficiálny status historickej pamiatky. Pri návšteve areálu tento glóbus určite neprehliadnete.

Čítajte tiež:

Tetovania môžu mať vplyv na to, ako sa potíte

iPhone 8 a všetko, čo o ňom vieme

9 dôvodov, prečo si sérioví podvodníci jednoducho nevedia pomôcť


Zdroj:

http://www.businessinsider.com/sc/us-open-usta-tennis-grand-slam-tournament-summer-2017-8