Tajná strešná záhrada v Bratislave: Nikto o nej nevie!

0
2812

Dnešný trend strešných záhrad sa v hlavnom meste Slovenska ešte stále neujal, predsa len ide o znak západnej kultúry. Bratislava nie je ani veľké mesto a strešné záhrady majú väčšie uplatnenie v metropolách, ako je Kodaň či Amsterdam. Rušné mestá majú o zeleň núdzu, a preto sa hľadá každé jedno miesto, kde by sa mohol nasadiť strom alebo aspoň kúsok trávy. Aj napriek tomu, že Bratislava je relatívne zahojená, čo sa týka zelene, aj tu nájdeme ľudí, ktorí si vytvorili vlastnú strešnú záhradu – len sami pre seba. Táto tajná strešná záhrada v Bratislave sa nachádza v úplnom centre, bezpečne schovaná pred očami ľudí. Ako je to možné a ako tu táto záhrada prežije?

bratislava stresna zahrada

Tajná strešná záhrada v Bratislave

V takmer úplnom centre Bratislavy, len pár metrov od Obchodnej ulice, nájdeme takúto krásnu strešnú záhradu. Ide o veľmi jednoduché zhotovenie, ktoré však spĺňa svoj účel. V husto zastavanej oblasti, kde najbližším parkom je Medická záhrada, je každý zelený kúsok vzácnosťou. Šikovní majitelia bytu si preto povedali, že môžu mať záhradu priamo pod svojím oknom, aj keď bývajú v úplnom centre Bratislavy. Predstavte si to, otvoríte si ráno okno a prvé, čo uvidíte, je zlatý dážď v plnom kvete alebo krásne zelené tuje. Ako je to však možné, že tu táto strešná záhrada môže byť? K tomu sme sa, žiaľ, v redakcii nedopátrali, avšak strešná záhrada musí byť technicky veľmi dobre vyriešená.

zahrada na streche bratislava

Aké dreviny sa v nej nachádzajú? Najvýraznejším prvkom je zlatý dážď, ktorý najmä teraz v jarnom období záhradu na streche naozaj oživuje. Veľmi dobrá voľba je aj brečtan, ktorý vidíme, ako sa ťahá po múre. Brečtany nemajú hlboké korene a ľahko sa uchytia na takmer každom materiáli. Veľkú časť záhrady tvorí trávnik, čo však považujeme za nevýhodu. Ak ho budete chcieť pokosiť, budete musieť z obývačky cez okno tlačiť kosačku. 🙂 Nachádza sa tu aj Vinca minor, ktorá sa ťahá najmä po zemi a po celý rok kvitne fialovými kvetmi.

stresna zahrada bratislava

Čo musíte vedieť, keď si chcete založiť strešnú záhradu?

  • V prvom rade musíte prizvať statika, ktorý zhodnotí, či sú vaše múry dostatočne pevné na to, aby uniesli strešnú záhradu spolu s hlinou nasiaknutou vodou
  • Musíte sa rozhodnúť, či chcete mať pochôdznu alebo nepochôdznu strešnú záhradu (či budete chcieť po nej chodiť, alebo nie)
  • Musíte poznať rastliny, ktoré sa na strešnú záhradu vysádzajú – také, ktoré nenarastú veľké a nemajú hlboké korene

Tí, ktorí bývajú v byte pod touto záhradou majú jednu veľkú výhodu a zároveň nevýhodu. Za predpokladu, že je záhrada dobre odvodnená, nemusia sa báť padania vlhkej omietky. Avšak taktiež sa nemusia báť vysokého účtu za energiu a kúrenie. Takáto strešná záhrada je vynikajúcim izolačným materiálom, ktorý bez problémov udrží teplotu v byte.

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokTip na víkend: Rozkvitnite v podobe Gardénie
Ďalší článokAko efektívne plánovať
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.