Ako efektívne plánovať

0
1820

Ako efektivne planovat 2

Niekto sa bez svojho diára nezaobíde ani hodinu, niekto zas miluje bezbrehú spontánnosť a čaro okamihu. Nech už patríte do akejkoľvek kategórie, je dôležité si uvedomiť, že v živote nastanú obdobia, keď je potrebné plánovať. Oslava, Vianoce, pracovný míting, dovolenka alebo len bežný týždeň, kedy sa toho nakopilo akosi priveľa a vy neviete čo skôr. Ak ste si nikdy v živote nič neplánovali, vyskúšajte malý experiment. Zoberte si pero a papier…

  1. Napíšte si všetky povinnosti, úlohy, udalosti

Spravte si váš súkromný brainstorming, keď na papier napíšete všetko, čo vás čaká. Teraz sa nesústreďte na poradie, ani na dôležitosť. Len napíšte všetko, čo vás napadne. Aj maličkosti, ako zavesiť bielizeň či nakúpiť.

  1. Časový plán

Rozdeľte vaše úlohy do jednotlivých dní, prípadne týždňov alebo mesiacov.

  1. Priority…

Toto je tá najkľúčovejšia časť. Označte položky, ktoré sú najdôležitejšie. Môžete si ich aj očíslovať od tej najdôležitejšej po najmenej dôležitú. Tak si vytvoríte výstižný prehľad, ktorý vám pomôže sa zorientovať. Takisto si vyznačte povinnosti alebo činnosti, ktoré nie sú dôležité.

Ako efektivne planovat

  1. Súri to? Nesúri?

Teraz všetky vaše dôležité ciele rozdeľte do dvoch kategórií. Urgentné a neurgentné. Napríklad oprava pokazeného auta je urgentná, ale zaniesť po zime kabát do čistiarne zase až toľko nesúri. Takto si rozdeľte všetky vaše ciele alebo povinnosti. Pomôže vám to pri prehodnotení osobných, pracovných či rodinných priorít.

  1. Dôležité, urgentné verzus nedôležité, neurgentné

Toto je finálna fáza vášho efektívneho plánovania času. Všetky vaše ciele z kategórií urgentné a neurgentné priraďte k položkám dôležité a nedôležité. Uvidíte tak „skladačku“, ktorá vám umožní mať vo všetkom prehľad.

A teraz si vašu novú plánovaciu tabuľku vložte do diára alebo nalepte na chladničku. Je dôležité mať svoj cieľ stále pred očami, posúvať sa a motivovať. Načo by vám to všetko bolo, keby to malo zostať na spodku zásuvky? A čo viac, je vedecky dokázané, že ľudia s väčšou pravdepodobnosťou naplnia svoje ciele a plány, keď ich majú umiestnené na viditeľnom mieste a môžu sa s nimi dennodenne konfrontovať.

Čo je na tom všetkom najlepšie? Postupom času uvidíte, ako plníte svoje ciele, ako sa meníte, ako neodkladáte veci a ako ste prehodnotili svoje priority a upriamili sa na to najpodstatnejšie pre vás. Je to skvelý pocit!