Svinstvo na Facebooku: ďalšie choré (mŕtve) dieťa zneužité na podvodnú zbierku

0
4121

Fotografia chorého dieťaťa na Facebooku žiada, aby ste ju lajkovali a zdieľal. Ak tak nespravíte, ste označený za bezohľadného človeka. Ak vidíme v tomto nechutnom podvode podlosť a absurdnú bezohľadnosť, nebudeme lajkovať a ani zdieľať. Celé je to opäť ten istý podvod dnes, rovnako ako bol pred mesiacom, a aj tých sto prípadov pred tým. Mysleli sme si, že sa táto situácia konečne mierni. Mýlili sme sa. Na Facebooku nás rovno z dvoch rôznych frontov dnes prekvapuje zdieľanie príspevku, ktorý sa snaží obyčajným lajkovaním a zdieľaním získať čo najväčšiu popularitu klamom. (upozornenie:  fotografia nie je vhodná pre slabšie povahy)

podvod na facebooku
Zdroj: podvodné stránky Zítra se mi nechce do školy

Opäť ukradnutá fotografia s vymysleným príbehom
Aj dnes sme sa stretli s prípadom klasickým ako vždy. Fotografia ukradnutá z internetu s pridaným popisom a textom hovorí, že každá akcia prinesie nejaký peňažný obnos. Ľudia, na ktorých sa touto psychológiou zaútočí, chcú jednoducho pomôcť, aj keď absolútne neuvažujú nad logikou a pozadím tejto „zbierky“. Nuž teda klikajú a zdieľajú, s veľkou vervou, aby pomohli. Na fotografii má byť dieťa, ktoré bojuje o život. V skutočnosti, podľa našich zstení svoj boj o život prehralo ešte začiatkom tohto roka. Odhalenie, o akú fotografiu ide, prinášame nižšie. Zarážajúce je, že celá táto zbierka je v tomto konkrétnom prípade v réžií s najväčšou pravdepodobnosťou stránok, kde je aj zbierka zavesená.

Upozornenie:

  • Podobné príspevky nikdy nezdieľajte. Vždy ide o podvod!
  • Dosiaľ neexistuje systém, ktorý by mohol reálne pomôcť v takejto veci. Neexistuje žiadna zbierka podobného typu, kde by existovala možnosť len zdieľať a lajkovať, čím sa docieli finančná zbierka.
  • Nič také dokonca nepovoľuje ani Facebook, ktorý podobné prípady blokuje, hoci označovanie a upozornenie na takéto konanie je veľmi komplikované.
  • žiadna zbierka na Facebooku neexistuje
  • zbierka neobsahuje povinné náležitosti zbierok nie len v rámci zákonov SR, ale aj v rámci medzinárodných zbierok
  • ide o nechutný podvod, ktorý v konečnom dôsledku prináša zisk samotnému podvodníkovi nárastom virality a nárastom popularity o ktorú sa takýmto spôsobom postarajú všetci tí, čo chcú pomôcť.

Kde je pravda?
Na fotografii je malý Filipínčan Iko Lyle Erin Quitain Cuenco, ktorý sa narodil v chudobnej rodine. Je na nej ako 4 mesačný s vážnym ochorením a potrebou transplantácie niektorých orgánov, najmä pečene. Rodičia nemali na zaplatenie a tak prosili o pomoc verejnosť ešte v priebehu začiatku roka 2013. Vytorili na Facebooku stránku, kde prosili s číslom účtu verejnosť o pomoc. V žiadnom prípade nesiahli po lajkovaní, čo v žiadnom prípade ani nemá zmysel. Ich fotografiu zneužil neznámy Američan na šírenie podobnej správy ešte počas leta 2013 a teraz českí administrátori na facebook stránke s dnešným podvodom. Pokiaľ máme správne informácie, dieťa neprežilo. Akékoľvek zbierky, najmä tá dnešná, je teda nakoniec výplodom chorej mysle a sú nechutným nástrojom, ako získať popularitu stránke ako aj hodnotu priestoru, ktorý následne tvorí zisk.