Stroskotaná Costa Concordia stále pri brehoch Giglia aj na Google Maps

0
1249

Costa Concordia, luxusná výletná loď stroskotala pred viac ako rokom. Presne 13. januára 2012. Atrakcia pri brehoch ostrova Giglio v provincii Grosseto neďaleko západného pobrežia pevninového Talianska, oblasti Toskánska, ešte stále láka turistov, ktorí prichádzajú nafotiť si tento železný kolos. Stroskotal preto, že sa pohyboval príliš blízko pobrežia, kde narazil na plytčinu, prerazil dno a naberajúca voda znížila trup lode na toľko, že loď sadla a naklonila sa na bok. Dodnes za túto chybu vinia nezodpovedného kapitána. Do týchto vôd v tesnej blízkosti kamenných útesov sa totiž nepúšťali ani menšie lode.

Dnes po roku od havárie
Loď stojí na svojom mieste. Postupne z nej boli vybraté zariadenie, nábytok, cennosti, elektronika a čo najviac materiálu. Na jej naklonenom trupe bola vybudovaná konštrukcia podobná na lešenie, po ktorej sa ľudia pohybovali pri vypratávaní lode. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou zošrotovaná.

Costa Concordia aj na Google Maps
Loď vidieť aj z družice z pomerne dobrej výšky. Plaviaci sa kolos obrátený na boku je doslova neprehliadnuteľný. Práve takto budete mať asi najlepšiu predstavu o veľkosti lode, rovnako ako aj o pomere medzi loďou, cestami a bežnými domami. Družicový záber nemá jasný vek, no ide zároveň aj o súčasný pohľad na toto miesto. Vidieť je tiež lodná trasa v tesnej blízkosti havárie. Loď je teda viditeľná azda pre všetky lode prichádzajúce z Toskánska. Veď loď havarovala len 500 metrov od veľkého prístavu Sv. Štefana.


Zvětšit mapu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ