Skrátený tréning je v kurze. Má však vôbec zmysel?

0
829

Vieme, cvičenie je dôležité.  Musí byť však tak časovo náročné? Kým skončíme v práci a odcvičíme…stíhame večerať tak po desiatej večer a to už nám neostáva nič iné ako fast food.

Aj to je dôvod prečo sú v súčasnosti čoraz obľúbenejšie krátke tréningy trvajúce 45 minút a menej. Predpokladá sa, že tento trend bude narastať aj v roku 2019.

Sú však tieto skrátené tréningy rovnako účinné ako tie dlhšie? Podľa štúdie v Ontáriu môžu byť kratšie tréningy rovnako účinné ako dlhšie tréningy. Ako je to možné? Intenzita.

Prieskum skúmal krátky tréning s intenzitou SIT a tradičný tréning s intenzitou MICT. SIT predstavoval jednu minútu intenzívneho cvičenia v rámci 10 minútového tréningu. MICT predstavoval 50 minút klasického cvičenia.

Výsledok? Dvanásť týždňov krátkeho intenzívneho cvičenia zlepšilo ukazovatele kardiometabolického zdravia v rovnakom rozsahu ako tradičný výcvik a to napriek päťnásobnému zníženiu objemu záťaže a času.

V preklade: Rýchle pohyby intenzívneho cvičenia sú rovnako prospešné ako dlhšie tréningy. Takže v podstate, ak chcete znížiť čas strávený v posilňovni a dosiahnuť rovanký výsledok, jednoducho sa uistite, že počas kratšieho času trénujete o niečo intenzívnejšie.

Čítajte tiež:

Najhoršie cviky s vlastnou váhou pre vaše kolená

5 novoročných predsavzatí, ktoré nie je problém dodržať a prispejú k celkovej pohode

Cvičenie počas choroby – áno či nie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ