Šialenstvo spojené so SOZA a s nezaplateným spievaním pesničiek

0
1352

Názor redakcie: Po tom, čo sa na Slovensku prevalila kauza SOZA a obce, kde sa odohral koncert detí spievajúcich mamičkám, si už človek nemôže byť istý ničím. Deti spievali ľudové piesne pre svoje mamičky, aby ich potešili a obec dostala faktúru na zaplatenie poplatkov za prespievanie diel. Dobre, dá sa pochopiť, že SOZA ako zväz autorov musí z niečoho fungovať a má za úlohu chrániť diela, ale aby fungovala spôsobom akým funguje, sa nezdá normálne.

Strach z ďalšej strany
Dnešný človek, ak chce tvoriť, písať, potešiť ľudí, alebo ak chce obec potešiť dôchodcov, mamičky a podobne, musí si dávať bohovský pozor na viacero vecí. Dnes môže byť ktokoľvek v strachu, čo ak porušil nejaký zákon, kam sa človek pohne predsa môže spraviť niečo zle. A občas sa dokonca zdá, že sa dá dostať do problémov so zákonom aj tým, že sa prejdete po ulici. Vierka nechala minulý týždeň Milana a včera jej pod oknom spieval zamilovanú skladbu. Chcem vidieť toho suseda, čo hľadal na Googli podľa textu názov skladby a autora…. potom aj číslo na SOZA?
Aj ja budem mať odteraz strach, ak si zaspievam Tota Heľpa, Na Trenčianskom moste, Medveďku daj labku, alebo hocijakú klasickú detskú pesničku, ktorá odznieva v každej škôlke aspoň raz za týždeň. Spieval som si ako decko so susedkou oproti, keď sme celý panelák upratovali v pivnici kompóty aj na brigáde na poli päťdesiatim ľuďom, keď sme si spravili kultúrnu oddychovú vložku. Som vinný v plnom rozsahu a budem musieť platiť…?

Môžu mať strach už aj hasiči s trombónmi na hasičských slávnostiach, či nehrajú nejakú nepovolenú pesničku. Na pohreboch sa odteraz zdvihne faktúra za pochovanie mŕtveho, lebo hudobníci museli zaplatiť ešte nejaké poplatky za pohrebné skladby. Všetky deti na každej škole na Slovensku, aby odteraz mali strach vôbec niečo spievať. Školy a obce zostávajú v pozore a začínajú prehodnocovať vystúpenia a autorov skladieb, hoci aj keby boli čisto ľudové. Aj takýto scenár vyplýva z absurdného prípadu, keď má obec za folklórne pesničky odspievané deťmi na koncerte pre mamičky, bez jediného eura zisku, ešte platiť ďalej. Ľudia čo skladby vymysleli ich vytvorili, aby ľudí potešili, nie aby niekomu neskôr prinášali zisk. Rozmýšľam, že sa zrejme SOZA priznám, keď som dve netere naučil jednu pesničku a nemám ani poňatia, či ju vymysleli babky na roli, alebo nejaká konkrétna babka s menom. Tá pesnička potom odznela na rodinnej oslave a spievali ju tak krásne, že sa video objavilo na nejaký čas aj na Youtube. Nech mi teda SOZA vystaví faktúru za to, že dievčence spievali….

Sme na Slovensku a mnoho úradov koná tak, aby mohli z ľudí peniaze vyžmýkať. Naozaj sa mi nechce veriť, že aj toto je realita a že niečo také bude pokračovať. Ostáva nám veriť, že došlo len k nedorozumeniu, aj keď prakticky je naozaj zakázané len tak niečo odspievať. Malo by sa však aj riešiť to, za akých okolností sa skladby spievali. Nie je jasné, čoho sa teraz vlastne musia obce obávať. Či náhodou neskončí hocijaká dedinská spevácka súťaž, alebo rodičia budú musieť platiť zápisné do súťaže, aby vôbec nejaká klasická slovenská pesnička, Knechtová, Shakira či Rihanna mohli byť prespievané.

Chybou je nepremyslenosť
Veľkou chybou toho, čo fakturovať a čo nie ,je celej veci nepremyslenosť a absurdnosť. Zrejme nemá SOZA mantinely, ktoré by jej dali vedieť, čo sa smie a čo nie, kde je ešte hranica nejakého zdravého rozumu a kde to už zachádza do hnusného vymáhania peňazí z niečoho, čo tu bolo vždy a možno raz celkom zanikne. V skutku krása, stále menej detí chce spievať, stále menej folklóru prežíva a zabíjame si ho ešte viac nezmyselnými obmedzeniami a neistými rizikami toho, čo vlastne kde môže byť a koho kontaktovať a prosiť o dovolenie, či o fakturačné údaje, nech sa suma zaplatí a má organizátor pokoj. Nastalo obdobie, kedy si určite nie sú všetky školy a obce isté, čo sa teda smie a koľko krát vlastne porušili nejaké zákony… a koľko sú vlastne dlžní. Vystúpenie slúžiace na zarobenie peňazí – tu nikto nič nepovie. Ale zorganizovať malé deti a potešiť mamičky, či ľudí v domove dôchodcov a ešte za to vymáhať nejaké poplatky… to je už moc.

Logicky z toho celého vyplýva, že všetko toto sú vinníci a kriminálnici. Pozrite sa na nich, neplatičov. : )


…a tisíce ďalších vystúpení aj v obciach, na dedinských slávnostiach a detských šou!

Video: krásne vystúpenia krásnych detí sú len na ilustráciu. Priamo nikoho neobviňujeme. Obrázok použitý v článku pochádza z druhého videa. Článok reaguje na nejasné fungovanie poplatkov pre SOZA za niečoho, čo tu vždy bolo, čím sa zneistila verejnosť a vzbura je absolútne pochopiteľná.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ