Šialenstvo a zvrátenosti na Pokeci. Diel 3: neplnoleté deti ako obete

0
5962
© Bianca, Pokec a zhrozenie
© autor: Bianca, téma: Pokec a možné hrozby na sieti

Neplnoleté dievčatá sú ďalšou kategóriou dievčat, ktorým môže hroziť viacero nebezpečenstiev. U nich je najmenšia šanca obrany, dá sa s ich mysľou manipulovať a žiaľ akýkoľvek skúsený človek v práci s deťmi, psychológ, ale aj len vnímavý človek dokáže využiť detské premýšľanie vo svoj prospech. Dievčatá, ale žiaľ aj chlapci, vo veku od 10 do 18 rokov, tvoria obrovskú časť aktívnych používateľov zoznamky pokec. Práve ich sa týka najnechutnejšie množstvo obťažovaní a zvláštnych ponúk, ktoré na webe možno nájsť. Práve táto skupina užívateľov nie len pokecu, ale aj facebooku, rôznych iných zoznamiek a nestrážených populárnych komunitných diskusií, je najviac terčom rôznych úchylov, šialených správ a obetí čo sa podivných foriem zneužitia týka.

Ochrana súkromia
Mladí si neuvedomujú jednu závažnú vec. Sú tým najcennejším čo často ich rodičia majú. Dávajú však o sebe všetko vedieť ľuďom vonku. Mládež si myslí, že vie o živote všetko a v skutočnosti nevie nič. Každý z dnes dospelých si to počas puberty myslel a o pár rokov každý jeden pochopil, aký bol sprostý a čo všetko spravil zle. Aj preto si mladí nedajú povedať a fungujú vo svojom režime. Nevadí, ak je na Facebooku vyvesené všetko od krvnej skupiny, mobilu, adresy až po podrobné fotografie z pláže. Na Pokeci je to isté, spolu s údajmi o váhe, výške, vlasoch, rôzne statusy a opäť fotografie. Čím viac sprístupní každé jedno dieťa o sebe verejnosti, tým viac dáva najavo, že reálne existuje, Pokec využíva a je tam často. Dáva tým najavo aj to, kým je, čo robí, s kým si píše a o čom. Deti na Pokeci v minulých rokoch (vraj to veselo funguje aj dnes) oslovovali rôzni páni, ale oslovujú ich aj iné deti. Staršie deti, či deti v rovnakom veku. Môže ísť o reakciu na obsah v profile, reakciu na fotografiu a návrh k niečomu, čo sa nemusí dievčaťu páčiť.
Stokrát sa odporúča, aby neboli osobné údaje a príliš osobné fakty zverejňované. Odporúčame preto prehodnotiť akékoľvek zverejnené údaje o vás, prípadne sa pokúste zablokovať prístup k týmto informáciám ľuďom, ktorí nepatria do okruhu vašich blízkych a priateľov. Rodičia by však v každom prípade mali ochranu a rozsah prístupu k takýmto údajom preveriť jednak cez Google, jednak cez podobný účet ako má ich ratolesť a tiež osobným rozhovorom. Žiadnemu dieťaťu sa to nebude páčiť, ani mne by sa nepáčilo. Čiže to vyžaduje viac, najmä odvahu zo strany rodiča.

Ponuky na sex nie sú ničím výnimočným
V jeden konkrétny voľnejší deň, keď sme v redakcii vynaložili úsilie skontaktovať sa s tými, čo sa ponúkli pomôcť, sme pozbierali fotografie pokusov osloviť neplnoleté dievčatá so sexuálnou tématikou niekoľko rôznych dievčat ale aj chlapcov. V ten konkrétny deň, kedy sme získali materiály na predošlý článok, nám 17 ročná Lucka ponúkla pomoc. Jej účet nemá fotografiu a stačilo jej prejsť sa cez všetky možné chatovacie miestnosti, v rýchlosti popozerať niekoľko profilov a čakať.

Pokec, špás za F.O. za odmenu

Podotýkame, že v profile má jasne uvedené, že má 17 rokov. Ďalej Lucka dodáva, že toto je každý deň na dennom poriadku a nie je to len záležitosť toho dňa, kedy sme od nej získali fotografie. Podobné situácie a správy s rovnakým obsahom nám potvrdilo ešte niekoľko ďalších dievčat.

Pokec, špás za F.O. za odmenu

Mládež sa však neprizná
Či dievča či chlapec, neprizná sa väčšina z nich ani priateľom, nie to ešte rodičom, že im píše nejaký pán. Po tom, čo sa v priebehu posledných rokov prevalilo niekoľko škandálov a úchylov medzi deťmi, sa zmenila aj taktika sviniarov, ktorí sa rozhodli ako vlci obliecť za ovcu a vkročiť medzi stádo. Dnes je ich ťažko rozoznať a spoznať. Dieťa, ktoré je oslovené to nedokáže. 14 ročnému dievčaťu, hovorme jej Veronika, sa to nepodarilo rozoznať prvý týždeň vôbec. Chlapec, ktorý mal účet s uvedeným vekom 16 rokov a s príliš peknou fotografiou s najväčšou pravdepodobnosťou niekde z internetu, postupne začal naliehať, aby získal nahú fotografiu tohto dievčaťa. Sám jej sľúbil tiež nafotiť takéto fotky, no vyžadoval výmenu. Aby ju po dlhom presviedčaní osmelil, poslal jej svoju fotografiu konkrétnych partií ako prvý. Veronika zrušila celú komunikáciu a dnes, po 4 rokoch si na incident spomenula. Dokonca si spomína aj na celkom tri stehná na tej fotke, na ktoré doteraz nezabudla. Že by to bola naozaj jeho fotografia? Nahé fotografie detí pritom po Azete pendlujú jedna radosť, no k téme sa ešte vrátime.

Nie len dievčatá
Mne ako 16 ročnému chalanovi písalo mesačne aspoň 5 chlapov, jeden s ponukou, že má pre mňa výborný MP3 prehrávač, ak by som pre neho nafotil pár fotiek. Objavil sa ďalší, ktorý sa informoval, či hľadám baby, alebo aj chlapov a keď dostal odpoveď, že mi to je jedno (na dobrý pokec to je predsa jedno) mi poslal otázku, či nemám o neho záujem. Došlo mi, že lákam gay úchylov a že ich je požehnane o tom svedčia aj ďalšie prípady priateľov a známych. Prosby o možnosť nafotenia pár fotografií, ponuky na zaslanie nahých fotografií od starších chlapov prichádzajú dokonca aj dnes mnohým chalanom. Stačí ak by sa len náhodou dostali zo zvedavosti, či omylom do chat roomu, kde je viac gayov. Ponuky na platené stretnutia a množstvo ďalšieho. Čiže nejde o problém čisto ženský. Kamarát, ktorý sa netají tým, že je gay potvrdzuje, že toto je bežná praktika. Existujú aj znamenia, ktoré si medzi sebou môžu gayovia dať a nerád ich zverejní, podľa čoho jeden pozná druhého gaya medzi ostatnými profilmi. Nie je to len „Mám záujem o: muži“. Sám však hovorí, že aj keby tieto znamenia nemal, ponúk na sex od iných mužov dostane i tak slušne veľa. Môže za to fotografia a spôsob, akým sa tvári a nastajluje (pripadá mi to príliš jednoduché). On však takéto reakcie a ponuky očakáva. Škoda len, že adresátmi ponúk a rôznych narážok sú všetci, aj tí, čo to nechcú a len majú nevhodnú fotografiu, či nick, ktorý si dokáže niekto iný vysvetliť po svojom. A ten totiž dokáže napovedať o záujme a koníčkoch, či orientácií daného užívateľa.

V každom prípade však netreba zabúdať na možnosť nahlásenia takéhoto správania, ktorá je v každej RP správe hneď pri fotografii. Pokiaľ vám takéto správy chodia, nahláste to. Administrátori na Pokeci si tak budú môcť spraviť poriadok a posúdiť daného človeka aj podľa viacerých iných nahlásení. Neobjavili sme Ameriku a s odhalením prichádzame podstatne neskoro, v ére facebooku, čo si uvedomujeme, no snažíme sa dostať k viacerým problémom postupne.

Za spoluprácu ďakujeme Veronike, Jarke, Simonke, Lucke, Laure S., Klárke, Uške, Michalovi, Jánovi L. a Petrovi S.
Pripravil Rasťo a Tomáš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ