Koniec sveta 21. 12. 2012 spôsobil šialenstvo a aj zábavné situácie

0
1085

zemKoniec sveta, ktorý podľa predpovede Mayského kalendára očakávajú mnohí dňa 21. 12. 2012 môže byť nakoniec ten najväčší blud, ktorý ovládol masami a celými národmi sveta. Presne o mesiac by tak malo dôjsť k absolútnemu zániku života a celý svet ako ho poznáme by mal skončiť. Hoci poznáme pravdu a poznali ju aj Mayovia, rovnako ako ju poznajú aj Guatemalčania, uvedieme ju až na záver.

Šialenstvo v tichosti prepuklo už dávnejšie
Šialené vymyslené sekty a choromyseľný rečníci, ktorí si uvedomili moc slov a umenie hry s významom slov, sa spamätávali už nejaký čas. Niektoré kroky a publikácie rôznych siekt už začali počítať s koncom sveta o ktorom toto celé je. Už sú známe prvé lastovičky o tom, že sa chystajú rôzne seansy, stretnutia, aj hromadné samovraždy ľudí. Niekto očakáva príchod mimozemšťanov a záchranu len tých vyvolených, čo splnia určité podmienky. Vo Francúzsku, v USA a aj v Čechách sa už objavili šialenci posadnutí myšlienkou konca sveta, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj život mesiac pred definitívnym koncom. Predali niečo, čo malo veľkú hodnotu, pretože vedia, že po 21. decembri to už tú hodnotu mať nebude. Vo Francúzsku vieme o príklade, kedy mladý pár predal byt, kúpil si karavan, jedlo a vyrazili rýchlo poznávať Európu, aby sa nakoniec vrátili do rodnej krajiny a našli miesto, ktoré ich priatelia nájdu ako bezpečné. V českom Liberci žije muž, ktorý predal svoje auto, vybral úspory, v lete si užil pár radostí a s myšlienkou, že svet a aj on sám skončí sa vytratil na neznáme miesto.

Aj s humorom, miestami prechádzajúcim do čierna
Na šťastie celú vec berú s rezervou rôzni obchodníci. Tí sa síce snažia ryžovať na zániku Zeme, ale zákazníci sú aj takí, čo so zánikom nepočítajú, ale berú to ako zábavu. Ide o rôznych predajcov záchranných balíčkov, rýchlo zbúchanej príručky o záchrane a podobne. V americkom Maine sa našiel chlapík s vlastným betónovým bunkrom a miesto v ňom ponúkal minulý týždeň v inzeráte, ktorý už dnes nie je dostupný, zrejme pre veľký záujem. Možno nakoniec šlo o vtip, no podarený. 19. novembra tiež prišiel v jednej slovenskej firme zaoberajúcej sa logistikou za riaditeľom 36 ročný zamestnanec s prosbou decembrovej výplaty už skôr z dôvodu, že si nie je istý, či vôbec prežije koniec sveta. Keď dostal informáciu, že to nie je nutné, lebo sa mu vianočné prémie ujdú už len za výnimočnosť jeho otázky, porozprával zážitok na koberčeku aj ostatným a inšpiroval hneď v utorok ďalších minimálne štyroch, ale už v iných firmách s voľnejšími vzťahmi. Peter z južného Slovenska si kúpil pre seba u južných susedov zoskok padákom, pretože to je to, čo by chcel pred koncom sveta zažiť. Patrik so zbrojným preukazom sa dokonca pohráva s myšlienkou, že by si šiel vysporiadať nevybavené účty s jeho dávnou učiteľkou nemčiny, ktorá celej triede znepríjemňovala školský a aj osobný život.

Osobný pohľad na vec
Ak by bola pravda o zániku sveta pravdou, ten krátky okamih ma bude hriať pocit, že nechutná absurdná pôžička, ktorú banke kvôli streche nad hlavou dlhujem, skončí. Zahreje ma pocit, že to veľké množstvo bordelu na svete zmizne a že skrátka zmizne aj tých pol milióna emailov spamu, ktorú v schránke mám. To sú však len odľahčené pohľady skrývajúce oveľa horšie problémy, ktoré by človek pri reálnom zániku riešil. Áno, boli by to pocity toho, či som niekoho v rodine nezanedbal, či som každému dal najavo, čo pre mňa znamenal, či som si užil svet, miesta, výlety a vôbec život naplno. Psychika človeka by v takej situácií bola nevyspytateľná. Tým že by bol zánik všetkého definitívny, neriešili by sme smrť vlastnú, ale smrť všetkých, vlastných detí, zvieratiek, obľúbených vecí. Už len priebeh rozlúčky a konca, nech už by bol akýkoľvek, je drsnou predstavou s ťažko presne predstaviteľným priebehom. Existujú milióny ľudí, ktorí nikdy nespravili nič zlé, držia v sebe chute, túžby, sú takí, čo nikdy nevystrelili a chceli by to zažiť. Sú medzi nami takí, čo sa nikdy nepriznali k veľkým veciam a v okamihu, kedy by to bolo reálne jedno, by vyšli s pravdou von hromadne. Koľkých zamestnancov hnevá šéf a povedali by mu do očí, čo si myslia. Žiaľ po Vianociach by nakoniec museli vstať a znova ísť do tej istej práce. Lenže na šťastie nič takéto riešiť netreba. Môže za to nesprávny výklad mayského kalendára, ktorý svet prijal a samozrejme inú verziu počuť nechce.

Pravda o zániku sveta
Mayovia svoj kalendár zostavili ako nekonečný súbor dní, mesiacov a rokov, ktorý predsa len má svoj koniec a to práve po prepočte na našu kalendárnu sústavu 21. decembra 2012. Pri mnohých publikovaniach nálezu a jeho preložení do iných jazykov si už údaje na ňom mnohí vysvetlili rôzne. Málokto sa však zamýšľa nad faktom, že ako raz vždy skončí kalendár, ktorý máme bežne na stole dnes my, tak raz skončí kalendár Mayov, aby zostavili ďalší počítajúci opäť pár tisíc rokov dopredu. Boli praktickejší, nemysleli na jeden kalendár za rok, ale pre náročnosť jeho zostavenia, výroby a skladovania počítali rovno s viacerými storočiami. Nález ukončenia jeho počítania si každý vysvetlil tak, ako potreboval. Našli sa chytráci a učenci, ktorí si myslia, že poznajú pravdu, no skutočnú pravdu poznali len pôvodní obyvatelia severnej časti Južnej Ameriky, starí Mayovia. Ich potomkovia, prevažne žijúci v Guatemale si klopú na čelo, ako si zvyšok sveta vysvetlil zánik sveta. Oni sami hovoria len o novom začiatku, novej ére, možno o novom letopočte, kedy by mohol človek prehodnotiť svoj život v spojení s prírodou. Má len nastať nová éra, nejaký pomyselný míľnik v časovej priamke, ohraničujúci jednu éru s druhou. Nikto nikdy nikde v skutočnosti nehovoril o zániku sveta, alebo nejakej pohrome. Čomu však určite dajú za pravdu všetci zástancovia pokojného priebehu tohto predvianočného hoaxu a bludu je, že novú éru by sme mohli začať dôstojne a naozaj prehodnotiť spôsob života. Možno nakoniec celý ten ošial o zániku sveta a strachu z neho spôsobí, že niektorí ľudia naozaj prehodnotia svoj život. Otázne je, ktorým smerom.

obrázok: Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ