Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami

0
7016

Keď som začala písať tento článok, hľadala som odbornú definíciu pojmu priateľstvo. Obracala som stránky slovníkov, vyhľadávala na internete. Došla som však k záveru, že ani definície priateľstva, ani popisy v knihách nám o priateľstve moc toho neprezradia.

priatelia

Prednedávnom sme oslávili Deň najlepších priateľov a tak som sa zamýšľala, v čom je vlastne rozdiel medzi kamarátstvom, priateľstvom, alebo najlepších priateľstvom. Sama hodnotový rebríček mám ako tak učesaný, no utvrdzujem sa v názore, že priateľstvo treba žiť. Až potom je jednoduchšie vyjadriť to, čo pre nás priateľstvo predstavuje. Už ako malých nás rodičia učili, ako a čo máme robiť, aby sme dosiahli najlepšie výsledky. Priateľstvu sa však nedá naučiť a preto priateľstvo treba žiť.

Deň najlepších priateľov má dokonca svoj deň v kalendári. Oslavy tohto dňa začali pred 15 rokmi. Strelo sa 40 priateľov  v Richmonde v roku 2001, ktorí sa rozhodli svoje priateľstvo každoročne oslavovať. Práve vďaka nim, sa stretávajú ľudia každoročne v rôznych mestách, aby spoločne oslávili svoje priateľstvá, strávili príjemné chvíle spolu a pripomenuli si, že ich priateľstvo ma veľkú cenu.

priatelstvo

Synonymický slovník slovenčiny definuje priateľa ako duchovne blízkeho človeka, ku ktorému možno mať dôveru. Slovník slovenského jazyka pomenováva priateľa ako človeka, s ktorým nás spája vzájomná dôvera a  náklonnosť. Je to náš druh, či kamarát. Definície slovníkov sú len abstraktné popisy priateľstva. Skutočnosť prežívame však my sami. Až potom je nám ľahšie vyjadriť svoje pocity z priateľa, či najlepšieho priateľa. Priateľstvo sa nedá chytiť ani počuť, no napriek tomu vieme, že existuje. Cítime ho!

 A ako cítia priateľstvo naši respondenti? Pýtali sme sa ich ako vnímajú rozdiel medzi priateľom a najlepším priateľom.

Romana: Podľa mňa najlepší priateľ je ten, v ktorom vidím seba samú. Nemusí byť rovnaký ako ja, ale má také vlastnosti, ktoré nás skvele dopĺňajú a preto si s ním rozumiem. Je to človek, ktorému môžem povedať úplne všetko a viem, že ma vždy pochopí a neodsúdi ma. Môžem sa vždy o neho oprieť a on je tu pre mňa vždy. Aj keď mu zavolám o 4 ráno smutná a uplakaná, on ma vypočuje. Je to človek, ktorého si zaslúžime a ktorý je pre nás darom. Rozdiel medzi priateľom a najlepším priateľom je v hĺbke vzťahu. Priateľovi nepoviem úplne všetko, zato najlepšiemu áno.

Martin:  Možno som zvláštny, ale vnímam to tak, že priateľov mám mnoho, no tých najlepších priateľov spočítam na prstoch jednej ruky. Ťažko menovať ich vlastnosti, no hovorí sa, že priateľ ti vždy pomôže, keď si v núdzi, ale najlepší priateľ sa ti najskôr z chuti zasmeje, potom vynadá, odfotí a až potom pomôže. Keď príde ku mne domov priateľ, rád ho čímkoľvek ponúknem. Keď príde najlepší priateľ, otvorí chladničku, nazrie dnu, spýta sa, či je to všetko čo mám a ponúkne sa sám. Priateľov zvyknem prosiť o pomoc, no najlepší priateľ sa sám spýta, či potrebujem pomoc, prípadne mi bez otázok pomôže. Priatelia často vchádzajú do života a aj z neho odchádzajú. No najlepší priatelia zostávajú na celý život.

Žaneta: Najlepší priateľ, či priateľka sa od ostatných líši tým, že máme spolu vybudovanú dôveru. Dôvera je pre mňa na prvom mieste. Najlepšiemu priateľovi môžem na 100% veriť, hocičo mu môžem povedať a nemusím sa hanbiť, žeby ma odsudzoval. Aj keď sa pohádame, nikdy nič zlé na mňa nepovie. Nevadí mu, aj keď mám doma neporiadok. Keď sa dlho nevidíme, naše rozhovory začínajú tam, kde sme prestali. Čas s najlepším priateľom mi vždy rýchlo letí.

Na záver sa mi žiada podeliť sa s vami o zopár pekných citátov  o priateľstve z Knižky citátov pre priateľov.

„Priatelia sú ako knihy, ktoré nepoužívaš každý deň, ale vieš, kde ich nájdeš, keď ich potrebuješ.“

„Skutočný priateľ ťa poteší svojou prítomnosťou, zverí ti svoje tajomstvá a pamätá na teba vo svojich modlitbách.“ 

A čo vy? Kto je pre vás najlepším priateľom milý čitatelia? Alebo, aké vlastnosti nosí váš najlepší priateľ?