Aktuálne: Austrália zavádza daň z cukru. Potrebuje ju aj Slovensko?

1
1995

Zelená strana v Austrálii chce zaviesť 20 percentnú daň z cukru na sladené nápoje. Táto nová daň zvýši ceny nápojov v plechovkách o zhruba 20 centov a 45 centov na dvoj litrové fľaše. Ohrozí to ich predaj?

Odborníci tvrdia, že nová daň z curku zníži pitie sladených nápojov až o 12 percent a zníži všeobecnú obezitu v Austrálii. Richard Di Natale, austrálsky senátor tvrdí, že nová daň z cukru je nevyhnutná, nakoľko až 30 percent prijímu cukru detí je práve zo sladených nápojov. Až 27 percent Austrálskych detí trpí nadváhou alebo obezitou, čo je až o 7% viac ako pred dvadsiatimi rokmi.

Ako je na tom obezita na Slovensku?

jeden a pol milióna Slovákov trpí obezitou! Šport na Slovensku očividne nepatrí k tým obľúbeným formám zábavy. Problémom spôsobujúcim obezitu sú najmä sladené nápoje a sedavé druhy zamestnania. Dôležité je upraviť jedálniček, začať športovať a vyhýbať sa zbytočnému cukru. Avšak, ohľadne novej dane za cukor sa na Slovensku zatiaľ nehovorí.

ZDROJ: http://www.news.com.au/lifestyle/health/diet/the-greens-propose-20-per-cent-sugar-tax-on-sweetened-drinks/news-story/ad256fd7b6afa9859e0e8260fa78800a

http://diva.aktuality.sk/clanok/38343/neuveritelne-cislo-obezita-drancuje-slovensko-trapi-uz-1-a-pol-miliona-slovakov/

1 komentár

  1. Prosím Vás, kedy daň znížila spotrebu benzínu, piva, vína, alkoholu? Vláda miesto toho, aby skutočne robila niečo pre ochranu obyvateľstva a jeho zdravia iba zdaní spotrebu návykových látok. Vie, že ľudia neprestanú so spotrebou. Navyše, dnes vlády nemajú záujem o zdravé obyvateľstvo (už ich netreba ako vojakov – majú technológie na boj), ale je záujem o „točenie peňazí“ v systéme povinné poistenie-zdravotné poisťovne-lekári-lekárne-distribútori liekov. A je jedno, či sa jedná o vládu austrálsku alebo slovensku. Žiaľ.
    Jediná obrana je osveta a uvedomenie si stavu a riešiť si svoj vlastný zdroj skutočne zdravých potravín. Navyše pohyb na čerstvom vzduchu je aj prevenciou proti chorobám pohybového aparátu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ