Predávate auto? Potom pozor na záhadné číslo 0268268018, alebo 017

2
4017

Pôžička a autoPočas leta Michal predával auto. V jeden večer umiestnil svoj inzerát na nemenovaný inzertný portál, kde už švagor predal starší Seat. Na druhý deň ráno mu prišla SMS „Dobrý deň, na internete som našla Vaše auto o ktoré mám záujem. Až budete mať čas, zavolajte mi prosím na 0268268018. Ďakujem, Romana Krátka“. Povedal si, že inzerát mal úspech a len čo zavolal späť, zatváril sa začudovane, zložil a dobre si pozrel číslo. Počul totiž audiotext. Prvá myšlienka padla na obrovský účet už len za vytočenie čísla, ako je to známe z médií. Na prvý pohľad pevná linka s bratislavskou predvoľbou, v skutočnosti po vzore z ČR s pražskou predvoľbou. Pani Romana Krátka píše už niekoľko mesiacov všetkým možným aj nemožným. Rozposiela SMSky a samozrejme láka ľudí na telefónnu linku, ktorá buď nefunguje, alebo výnimočne funguje a hneď vám ponúka predaj auta cez známy autobazár s názvom ako pre koktavých. V skutočnosti totiž žiadna pani Romana Krátka (pani sa mimochodom každý mesiac volá inak, napríklad oncom roka zmenila meno na Petra Hrabcová) na druhej strane neexistuje. Firma je zrejme nútená siahnuť po praktikách, ktoré prekročili medze slušnosti.

O čo ide?
Český známy autobazár s pobočkami aj na Slovensku očividne zbiera na rôznych miestach telefónne kontakty. Dokonca oslovil aj také, kde je už auto niekoľko mesiacov predané. Ak niekto chce predať svoje auto, uvádza pravdivý kontakt a práve to je fakt, ktorý je zneužívaný touto službou rozposielajúcou SMS. Na prvý pohľad je číslo naozaj podobné na naše. Samotná firma však používa dve hneď po sebe nasledujúce čísla, kde predvoľbu uvádzajú ako 0268 a volačka má byť zadarmo. Túto informáciu sa nám nepodarilo potvrdiť, keďže na číslo zámerne netelefonujeme. Vymyslené meno volá predávajúcemu a ponúka mu možnosť predaja auta cez ich autobazár. Telemarketing ako vyšitý a zneužívanie čísla pre obchodné účely taktiež. A keď už niekto od Vás auto chce, je trochu zvláštne posielať SMS s požiadavkou zatelefonovania a ešte v nich aj klamať.

Vaše číslo zostáva v databáze
Možno i vám chodia SMS správy, alebo vám nebodaj niekto z tejto spoločnosti a čísel volal. Môžete očakávať pred Vianocami, alebo v pravidelných intervaloch SMS o možných pôžičkách a o rôznych službách pri predaji auta. Vierohodný spôsob a jasná cesta, ako sa zbaviť takýchto ponúk nám nie je známy. Číslo však po prvom použití z databázy nemažú a využívajú ho naďalej. Spojili sme sa s ľuďmi, ktorým spomínaný autobazár poslal už niekoľko SMS bez toho, aby sa ich niekto niekedy žiadal, alebo boli niekedy u nich využívané nejaké služby. Odporúčame kontaktovať spoločnosť, ktorá SMS a email spam zasiela, aby sa vám vyjadrili s odôvodnením, respektíve odporúčame, aby sa každý poškodený obrátil na Slovenskú obchodnú inšpekciu, keďže nekalosúťažné jednanie spoločnosti hranicí, prípadne prekračuje zákon.

Zneužívané sú aj emaily
Skutočnou drzosťou je fakt, že ak náhodou uvediete svoj email na diskusii orientovanej na autá, príde vám na neho ponuka financovania vozidiel na splátky. Množstvo reklamy vedie na stránky http://www.najlepsia-autopozicka.sk, ktoré absolútne ignorujú správnu podobu obchodného webu a nedisponujú kompletnými informáciami. V ich databáze sa ocitnete dva krát. Ak ste v inzeráte na predaj či kúpu vozidla na niektorom zo známych portálov uviedli číslo a aj email. Pôžičky a financovanie má pritom ponúkať nám neznáma firma, v ktorej máme hneď jasno, len čo si pozrieme český obchodný register. Tie isté mená ako v prípade spoločnosti vlastniacej sieť autobazárov o ktorých je reč. Čiže nie len zneužívanie telefónnych čísiel, ale aj emailov a stále ide o jednu databázu a stále tých istých ľudí v pozadí.

2 KOMENTÁRE

  1. Rovnakú skúsenosť mám aj ja. Dal som si inzerát na predaj na inzertný server. Veľmi rýchlo mi prišla SMS z AAA Auto, že majú záujem o moje auto, aby som zavolal. Po tretej ignorovanej správe mi prišla tá „osobná“ SMS od istej pani, ale keď som tam zavolal a počul automat, došlo mi, o koho ide a zložil som. O pár dní som mal telefonát od istého pána z AAA Auto, že mal zmeškaný hovor a po krátkom rozhovore mi ponúkol mnou požadovanú cenu za moje auto, len ho musia vidieť na prevádzke. Keďže je to naozaj kúsok, auto som tam pristavil. Ponúkli mi po kontrole a skúšobnej jazde menej ako polovicu toho, čo sme sa dohodli a keď som sa im poďakoval, tak vraj si ešte „prevolajú“ s kolegom a za pol hodinu mi ponúkli 80% dohodnutej ceny. Pripomínam, že ja som im auto neponúkol, ani sa ho snažia silo-mocou kúpiť!

    Ak niekdy budete mať takúto SMS alebo vám zavolajú alebo aj sami pôjdete do AAA Auto predať auto, pamätajte. Najprv vám ponúknu smiešnu cenu, ale keď sa nedáte ošklbať, pomaly trochu pridajú. Sú to nenažranci, čo chcú ošklbať neskúseného.
    Keďže mesiac predtým tam bol na pokuse o predaj jeden z rodiny a rozprávala nám, ako to prebiehalo, tak som vedel, čo bude nasledovať a bavil som sa. V podstate som si len potvrdil, že AAA Auto má na to spracovaný cieľavedomý postup.

    Paradoxne, po mojej návšteve v AAA Auto a odmietnutí ich ponuky mi o týždeň prišla od nich SMS, že majú záujem o moje auto. Asi si to s nimi vybavím už oficiálne.

    Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ