Prečo pracovať v tíme? …nie, nie je to len pre extrovertov

0
2848

Prečo je dnes práca v tímoch taká „in“? Ide o nejakú módnu záležitosť, ktorá dočasne ovládla naše pracoviská? Nuž, ťažko povedať. Práca v tíme má svoje plusy aj mínusy, ale plusy predsa len prevládajú. Ak ste introvert a myslíte si, že neexistuje nič horšie ako práca s ďalšími ľuďmi, možno ste na omyle!

preco pracovat v time - clanok

Mix pováh

Najvýraznejší faktor, ktorý niektorých desí, iných motivuje. Každý tím je unikátnou kombináciou pováh, charakterov, osobností… Niekedy je to výzva – skúsiť sa zladiť s toľkými ľuďmi. Ale ak „chémia“ funguje, máte vyhraté! Extrovertnejšie povahy a sangvinici dodávajú tímu „šťavu“ a dynamiku, väčšinou vystupujú v rolách tzv. moderátorov, zabávačov alebo motivátorov, ktorí burcujú ostatných k vyšším výkonom. A, samozrejme, starajú sa o dobrú náladu! Naopak, pokojnejšie povahy, ktorým vtipkovanie nie je blízke, sú pre tím veľmi kľúčové. Obvykle sú práve oni tými stratégmi, ľuďmi, ktorí majú perfektné analytické myslenie a pozerajú sa na veci z viacerých uhlov pohľadu. Nemajú problém veci dotiahnuť do konca, do tých najmenších detailov. A keď sa teda stretnú viaceré typy osobností, nájdu k sebe cestu, čaká ich harmonická a efektívna práca.

Inšpirácia

Keď vám dôjdu nápady a začínate tápať, stačí sa otočiť na stoličke a opýtať sa na názor vášho tímového partnera. Hneď vám poskytne nový pohľad a vás možno kopne múza. Ďalším prípadom sú milované (niekedy nenávidené) brainstormingy, keď všetci chrlia myšlienky na danú tému a cieľom je sa postupne dopracovať k jednotnej, fungujúcej idei. Jeden niečo povie, ďalší má hneď k tomu asociáciu a už to ide! Niekedy toho sám človek veľa nezmôže, ale keď má s kým spojiť svoje myšlienky, všetko ide ľahšie.

Rozloženie síl

Keby ste boli na prácu sami, nevyhli by ste sa tým veciam, ktoré vás nudia a sú nepríjemné… Keď však pracujete v tíme, úlohy si môžete rozložiť podľa silných stránok, podľa aktuálnej nálady alebo podľa toho, čo vás baví. Jeden má záľubu vo vypĺňaní tabuliek, ďalšieho baví komunikácia s klientom a tretí sa vyžíva v odpisovaní na emaily. Zárukou úspechu je vášeň pre to, čo robíte, tak si nájdite oblasť, ktorá vás napĺňa. Venujte sa jej a umožnite kolegom to isté. Ak každý bude vykonávať jemu blízku činnosť, všetko pôjde rýchlo, hladko a s dobrým pocitom!

vyhody prace v time - clanok

Zábava

Nikdy, naozaj nikdy sa nestane, že by v tíme nebola zábava. Po prvé preto, lebo inak by ste si liezli na nervy a odľahčenie je potrebné a po druhé preto, lebo pri kombinácii všelijakých ľudí vznikajú nezabudnuteľné a vtipné momenty, ktorých reprodukcia sa stáva firemným folklórom. A ak máte dobré vzťahy, upevňujte si ich aj mimo pracoviska! Spoznáte sa aj inak ako spoza kancelárskeho stola.

Ak ste si ešte nevyskúšali prácu s inými, najvyšší čas začať! Možno odhalíte nové sféry vašich možností a daností, ktoré prekvapia aj vás samých.

Čítajte aj:

Tieto kancelárske pravidlá vás v škole nenaučia

Geniálny spôsob ako zistiť či som dehydratovaný bez nechutného obzerania moču

Nebojte sa prezentovať: Poradíme, ako prekonať trému